Гърция спешно ще изгради пристанище за евакуация на Санторини
Гръцките власти ще пристъпят незабавно към изграждането на пристанище за евентуална евакуация на егейския остров Санторини, който от края на януари е разтърсван от хиляди трусове, които будят безпокойство заради вероятността от по-силно земетресение, съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.
За плановете за изграждането на пристанището съобщи министърът на климатичната криза и гражданската защита Василис Кикилиас в интервю за телевизия АНТ1.
Той заяви, че дейностите по строежа на пристанището, на което ще могат в случай на нужда да акостират пътнически кораби, ще започне незабавно от въоръжените сили в рамките на тристранно споразумение с гръцката гражданска защита и с изпълнителя на обекта.
Кикилиас уточни, че това евакуационно пристанище ще се изгради независимо от проектите за ново постоянно пристанище на острова, което ще бъде извън калдерата на активния вулкан, където се намира настоящият пристан.
Министърът отново подчерта, че учените не могат да направят прецизна прогноза на евентуалните бъдещи земетресения, затова е нужно държавата да вземе всички необходими мерки. „Едно голямо земетресение може да причини обширни щети или даже цунами“, каза той и призова жителите на Санторини и околните острови в случай на силно земетресение незабавно да се отдалечат от крайбрежните и ниските райони и да се придвижат към по-безопасни високи места.
Трусовете в зоната между островите Санторини и Аморгос продължават от края на януари. На двата острова, както и на островите Иос и Анафи, беше обявено извънредно положение, а училищата остават затворени.
Повечето от жителите на Санторини вече напуснаха острова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Почина дългодошният мениджър на ABBA – легендарната Йорел Хансер
Свят |BBC се насочва към големи съкращения на общо 2000 служители, включително и от новинарското звено
Свят |Размерът на активите на пенсионните фондове нараства с 14,7% в края на март на годишна база
Финанси |Заради дигитален данък: Тръмп заплаши Макрон със 100% мита върху френските вина и шампанско
Икономика |Пеевски направи промени в ръководството на ДПС
Политика |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |Как ще намалим разликите в заплатите между мъжете и жените у нас?
България |Тръмп: САЩ и Иран постигнаха споразумение за прекратяване на войната
Свят |Правителството планира 19 млрд. евро инвестиции в отбраната
България |Цената на електроенергията за бизнеса скача с над 43%
Енергетика |ФИФА ще плати на съдията от Сомалия, който не бе пуснат на Световното
Спорт |На днешната дата, 15 юни. Рождениците днес
На днешната дата |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.