Гърците работят 175 дни в годината, за да платят данъците си към държавата

Гърците работят 175 дни в годината, за да платят данъците си към държавата

Днес, 25 юни, е Денят на данъчната свобода в Гърция, т.е. датата, след която теоретично данъкоплатците престават да работят за данъци и започват да изкарват пари за себе си, съобщава гръцката новинарска агенция АНА-МПА, цитирана от БТА.

За десети пореден път Центърът за либерални изследвания представя в Гърция проучването си за Деня на данъчната свобода, т.е. датата, на която гръцките данъкоплатци биха били свободни от тежестта на данъците и другите плащания към държавата, ако с трудовите си доходи трябваше, преди да покрият собствените си нужди, да изплатят първо публичните си задължения. 

По-конкретно мозъчният тръст съобщава, че “през 175 от 365 дни в годината през 2024 г. се предвижда да работим само за да платим данъците си и плащанията към държавата, като Денят на данъчната свобода тази година настъпва на 25 юни – подобрение с 3 дни в сравнение с 2023 г. и с 9 дни в сравнение с 2022 г.“

При това „175-те дни работа за държавата, които се прогнозират за 2024 г., са най-ниската данъчна тежест през последните 10 години“, се казва в съобщението, в което се добавя, че „от 2019 г. до прогнозите за 2024 г. данъчното бреме е намаляло с 6 дни - от 181 на 175 дни.“

Центърът за либерални изследвания уточнява обаче, че „ако се вземе предвид дефицитът на общото управление за 2024 г., който представлява бъдещи данъци, тогава денят на данъчната свобода за 2024 г. ще дойде 5 дни по-късно, на 30 юни“.

В сравнение с останалите страни членки на ЕС „Гърция има 11-ото най-ниско данъчно бреме (с отчитане на дефицитите), като подобрява резултата си с 10 позиции в сравнение с 2022 г., когато е била на 21-о място.“

На въпрос доколко данъците на гърците се използват ефективно, от Центъра отговарят, че „според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) удовлетвореността на гръцките граждани (през 2023 г.) от системата на здравеопазването е най-ниско сред 21 страни членки на ЕС, за които има данни, а в същото време по отношение на удовлетвореността на гражданите от образователната и съдебната система страната се намира съответно на 16-о и 17-о място“.

В коментар на резултатите от тази година главният директор на Центъра за либерални изследвания Никос Робапас заяви: „Намаляването на данъчното бреме, което се регистрира през последните години по отношение на Деня на данъчната свобода, е един позитивен процес преди всичко за гражданите и домакинствата, които са изправени пред вълната на поскъпването. Намаляването на данъчното облагане се очаква да подобри позицията на Гърция и в Индекса на икономическата свобода (...), като по този начин укрепи перспективите за инвестиции в страната. При всяко положение намаляването на данъчното бреме, но и по-нататъшната адаптация на данъчната система в посока на по-голямо опростяване, неутралност и стабилност, трябва да продължат. Устойчивата, проста, неутрална и стабилна данъчна система е предпоставка за динамичното развитие на страната, за реалното увеличаване на доходите на домакинствата, както и за устойчивото увеличаване на държавните приходи“, казва в заключение Никос Робапас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ