Генералният секретар на ООН пристигна в Лвов за среща с Ердоган и Зеленски

Генералният секретар на ООН пристигна в Лвов за среща с Ердоган и Зеленски

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш пристигна в Лвов, за да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски и турския лидер Реджеп Тайип Ердоган. Това съобщи официалният представител на генералния секретар Стефан Дюжарик, предава РИА Новости.

Гутериш ще участва в тристранни преговори и ще проведе двустранна среща със Зеленски на 18 август. На следващия ден, 19 август, генералният секретар ще пристигне в Одеса, където ще посети едно от трите пристанища по споразумението за износ на храни през Черно море. Гутериш ще отиде и в Истанбул, където ще посети Съвместния координационен център, сформиран като част от споразумение за износ на храни.

По-рано беше съобщено, че основната тема на посещението на генералния секретар на ООН ще бъде изпълнението на въпросното споразумение. Също така по време на срещата ще бъде обсъдена ситуацията в АЕЦ Запорожие и обстрелът на следствения арест в Еленовка.

На 22 юли Русия, Украйна, Турция и ООН подписаха споразумение за износ на украинско зърно. На церемонията в Истанбул присъстваха Антониу Гутериш, Реджеп Тайип Ердоган, руският министър на отбраната Сергей Шойгу и украинският министър на инфраструктурата Александър Кубраков. Срокът на договора е 120 дни с възможност за удължаване.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Типове поведение, които обезсмислят титлата „лидер“
На днешната дата, 23 декември. Рождениците днес
Дания недоволства от избора на Тръмп на пратеник, подкрепящ американския суверенитет над Гренландия
Президентът на Финландия пред Fox News: Остават най-трудните 5% до постигането на мирно споразумение за Украйна
Кирил Петков покани генералния секретар на НАТО да посети България
Цитат на деня
Япония се готви да възобнови дейността на най-голямата атомна електроцентрала в света близо 15 години след Фукушима