Гръцки полковник с достъп до военни тайни на NATO е арестуван за шпионаж в полза на Китай
Полковник от Военновъздушните сили на Гърция е бил арестуван по обвинения в шпионаж в полза на Китай, съобщиха от министерството на отбраната, предаде БНР.
Арестът е извършен от гръцките служби за сигурност в сътрудничество и координация с други служби от NATO. Задържаният офицер е имал достъп до секретна информация не само на гръцките военни сили, но и до класифицирана информация за действията на страните от Алианса.
Военният е бил арестуван във военната база Кавури до Атина, където е служил, след като е извършено проследяване от Отдела за борба с киберпрестъпленията и от военния отдел за сигурност. Разследващите са достигнали до получателя на секретните данни, като се смята, че това са китайски спецслужби. Установен е начинът на предаване на информацията.
При разпита арестуваният полковник е признал връзките си с китайските служби, съобщил е как е изпращал информацията. Признава също, че е бил стимулиран с много средстава за шпионажа. По случая в петък е обявено извънредно заседание на Генералния щаб на гръцките въоръжени сили.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.