Грузия пред одобрение на спорния закон за чуждите агенти

Грузия пред одобрение на спорния закон за чуждите агенти

Грузинският парламент днес ще одобри спорния закон за чуждите агенти. Това заяви премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе. В телевизионно обръщение той обяви, че парламентът ще действа според волята на мнозинството от населението на страната и ще приеме закона, предава БНТ. 

Повече от месец Грузия е обхваната от протести, които са определяни като най-масовите от години. Повечето университети са затворени, защото студентите са в стачка. Според премиера, обаче, ако парламентът отстъпи и не приеме закона, Грузия ще загуби суверенитета си. Очакват се масови протести в цялата страна.

Критиците на законопроекта казват, че правителството го е изготвило по модела на руския закон за чуждестранните агенти и че цели чрез новото законодателство да пречи на работата на независими сдружения и медии. В Русия множество организации и физически лица са обозначени като чуждестранни агенти, което често им създава сериозни юридически проблеми, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

Законопроектът е възприеман като средство за политическа репресия и затваряне на устата на критиците, като според демонстрантите той излага на опасност стремежа на Грузия да се присъедини към Европейския съюз.

Опозиционните партии в Грузия призовават управляващите да се откажат от законопроекта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Вкарват картите за градския транспорт в София в е-портфейлите на телефоните
Великобритания планира да въведе задължителни дигитални лични карти
САЩ налагат санкции на сръбската петролна компания NIS от 1 октомври
Ешерихия коли: Бактерията, която превръща пластмасата в обезболяващи
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Почти половината от американските компании в Европа очакват влошаване на трансатлантическите икономически връзки