Индия зае първо място в света по изхвърлени пластмасови отпадъци с обем от 9,3 млн. тона
Годишният обем на изхвърлени пластмасови отпадъци в Индия достигна 9,3 милиона тона, което се равнява на една пета от световните показатели, пише списание Nature.
Според публикацията най-високи нива на обеми на пластмаса са регистрирани в страните от Южна и Югоизточна Азия, както и Африка, но Индия е изпреварила най-близките лидери в антирейтинга с повече от 2,5 пъти. Например годишният обем на пластмасовите отпадъци в Нигерия възлиза на 3,5 милиона тона, Индонезия - 3,3 милиона тона, Китай - 2,8 милиона тона.
В предишни проучвания Китай беше лидер в пластмасовите отпадъци; настоящият резултат „демонстрира значителен напредък в управлението на отпадъците и контрола на събирането“, отбелязва Nature.
„Почти 53% от излъчването на пластмасови отпадъци в страната е от 255 милиона души и тези отпадъци не се събират. Голяма често стават обект на запалване. Всеки ден в света се произвеждат повече от 460 милиона тона пластмаса.Те се използват в почти във всички райони на човешката дейност. Пластмасовите отпадъци замърсяват околната среда, засягат биоразнообразието и водят до разпад на екосистемите. Основните видове отпадъци включват продукти за еднократна употреба - бутилки, капачки или чаши.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.