Иран е готов да ликвидира запасите си от високообогатен уран срещу отмяна на санкциите от САЩ
Съветникът на върховния лидер на Иран Али Шамхани заяви пред телевизионния канал NBC News, че Техеран е готов да подпише атомно споразумение със САЩ при определени условия и в замяна на отмяната на икономическите санкции от Вашингтон.
„Той каза, че Иран се задължава никога да не създава ядрени оръжия, да се отърве от запасите си от високообогатен уран, който може да се използва за създаване на оръжия, и да се съгласи да обогатява уран само до по-ниските нива, необходими за гражданска употреба“, се казва в информацият. Шамхани също така отбелязва, че „ще позволи на международни инспектори да наблюдават този процес в замяна на незабавната отмяна на всички икономически санкции срещу Иран“. На въпроса дали Иран би се съгласил да подпише споразумението днес, ако тези условия бъдат изпълнени, Шамхани отговори утвърдително.
„Всичко това е възможно. Ако американците действат както казват, тогава със сигурност отношенията ни могат да се подобрят“, каза той и добави: „Това може да доведе до подобрение в близко бъдеще“. NBC смята, че това изявление е реакция на предложената от президента Тръмп „маслинова клонка“, като същевременно той предупреди за по-строги санкции, ако Техеран откаже ядрената сделка.
Шамхани изрази разочарование от тона на Тръмп и продължаващите заплахи. „Той говори за маслинова клонка, каквато не сме виждали“, каза иранският представител. В неделя миналата седмица в Оман се проведе четвъртият кръг от непреките преговори между САЩ и Иран. Иранската и американската делегации бяха водени от иранския външен министър Абас Арагчи и специалния пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф. Ръководителят на иранската дипломатическа мисия обяви готовността си да направи редица отстъпки и че страните са се съгласили да продължат преговорите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
САЩ се застъпиха за сделка и освобождаването от затвора на медиен маден магнат от Хонконг
Свят |Картина на абстрактен импресионист беше продадена на търг за 85,8 милиона долара в САЩ
Свят |КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и строителна техника
Общество |Бразилия удължи договора на националния футболен селекционер Карло Анчелоти до Световното през 2030 г.
Спорт |Промяна след 133 г.: Пристънският университет затяга правилата за изпити заради изкуствения интелект
Свят |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
България |Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Любопитно |Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
ЕС |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Цените на петрола се повишиха, след като Тръмп заяви, че губи търпение към Иран
Енергетика |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.