Иран обяви посещение на шефа на Международната агенция за атомна енергия в Техеран

ЕС

Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси ще пътува до Техеран през следващите дни, съобщи иранският международен телевизионен канал. Медията се позовава на Бехруз Камалванди, представител на Иранската организация за атомна енергия .

„През последните няколко дни проведохме обещаващи разговори с делегация на МААЕ, водена от заместник генералния директор Масимо Апаро, и обсъдихме посещението на Гроси в Иран“, каза Камалванди, цитиран от Iran International.

По-рано през февруари, Bloomberg, позовавайки се на източници, съобщи, че експертите на МААЕ са открили уран, обогатен в Иран „до ниво малко под необходимото за създаване на ядрени оръжия“. Според агенцията, МААЕ "се опитва да изясни как Иран е получил уран, обогатен до 84% - най-високата цифра, регистрирана от инспекторите на МААЕ в Иран".

На свой ред Иранската организация за атомна енергия нарече неверни съобщенията, че Техеран е обогатил уран до рекордните 84%. Според Камалванди информациите на Bloomberg са насочени към „изкривяване на реалността“. Той обясни, че самото съществуване на частици с ниво на обогатяване над 60% по време на процеса на обогатяване не означава, че самият уран е обогатен до ниво над 60%. Според представителя на Организацията наличието на такива частици е "нормално" и "МААЕ е наясно, че подобни ситуации могат да възникнат по време на работа". По-късно ръководителят на Иранската атомна организация Мохамад Еслами заяви, че Техеран и МААЕ са разрешили неяснотите по отношение на иранската ядрена програма, възникнали поради погрешно тълкуване на един от инспекторите на агенцията.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната