Иран погребва висши командири и ядрени учени, убити в конфликта с Израел
В Иран се проведе държавно погребение за около 60 души, включително военни командири и ядрени учени, убити по време на 12-дневния конфликт на страната с Израел, предаде Би Би Си.
Ковчези, покрити с иранското знаме, с портрети на починали командири, бяха обградени от тълпи близо до площад Енгелаб в Техеран. Конфликтът приключи с прекратяване на огъня по-рано тази седмица, след като САЩ се намесиха пряко, като бомбардираха ключови ядрени обекти в Иран.
Огромни тълпи от опечалени, облечени в черно, скандираха лозунги, развяваха ирански знамена и държаха портрети на убитите. Преди събитието медийна кампания призова хората да участват, като властите осигуриха безплатен транспорт с автобус и метро. Правителствените учреждения бяха затворени за деня.
Сред погребаните в събота беше Мохамед Багери, най-високопоставеният военен офицер в Иран, който беше началник на щаба на въоръжените сили на Иран. Багери трябваше да бъде погребан със съпругата и дъщеря си, които бяха убити при израелски удар. Иранските власти съобщиха, че общо 627 души са убити в Иран. Израелски представители съобщиха, че 28 души са били убити в Израел след ракетни атаки от Иран.
Хосейн Салами, главнокомандващ на Иранската Революционна гвардия Ислямската революционна гвардия, и ядрени учени, включително Мохамад Мехди Техеранчи - ръководител на университета „Азад“ в Техеран - също бяха сред погребаните.
На погребението присъстваха видни личности, включително иранският президент Масуд Пезешкиан и контраадмирал Али Шамхани - съветник на върховния лидер на страната, аятолах Али Хаменей - показа държавната телевизия. Шамхани беше ранен при израелски удар по-рано този месец.
Това се случва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „абсолютно“ би обмислил повторно бомбардиране на Иран.
В отговор на въпрос на Би Би Си на брифинг за пресата в Белия дом в петък, той каза, че „без съмнение“ би атакувал страната, ако разузнаването заключи, че Иран може да обогати уран до обезпокоителни нива.
Тръмп също така повтори твърденията си, че Иран е „разбит“, като написа: „Защо така нареченият „върховен лидер“ аятолах Али Хаменей от разкъсваната от война страна Иран би казал толкова очевидно и глупаво, че е спечелил войната с Израел, когато знае, че твърдението му е лъжа.“
Тръмп също така твърди, че е знаел „точно къде е бил укрит Хаменей“, казвайки, че „няма да позволи на Израел или на въоръжените сили на САЩ... да сложат край на живота му“.
„Спасих го от много грозна и позорна смърт и той не е нужно да казва „благодаря, президент Тръмп!““, написа Тръмп в своята платформа Truth Social.
Иранският външен министър Абас Арагчи предупреди Тръмп да не прави „неуважителни“ коментари за Хаменей, който твърди, че американските и израелските удари по ирански ядрени обекти не са постигнали „нищо съществено“.
„Ако президентът Тръмп искрено иска сделка, той трябва да остави настрана неуважителния и неприемлив тон към върховния лидер на Иран, Великия аятолах Хаменей“, публикува Арагчи в X.
Арагчи призна, че скорошните бомбардировки са нанесли „сериозни“ щети на ядрените обекти на Иран.
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви, че все още не е известно каква част от ядрените възможности на Иран са били унищожени или преместени.
Гроси също отбеляза, че да се попречи на Иран да може да изгражда ядрени оръжия е цел, която няма да бъде постигната чрез военни атаки.
„Няма да решите това окончателно по военен начин, ще има споразумение“, каза той пред Си Би Ес.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.