Иран предупреждава корабите, че е „неприемливо и опасно“ да преминават през Ормузкия проток без одобрение
Корпусът на гвардейците на ислямската революция на Иран предупреди корабособствениците, че всеки нов транзитен маршрут през Ормузкия проток, установен без координация с Техеран, е „неприемлив и опасен“, заплашвайки с действия срещу кораби, които игнорират инструкциите му, предаде CNBC.
Строгото предупреждение подчертава решимостта на Техеран да запази контрола над Ормузкия проток и да се противопостави на транзити, които заобикалят неговото разрешение. То също така подчертава продължаващата несигурност, пред която са изправени корабособствениците, плаващи през протока, дори след като САЩ и Иран подписаха меморандум за разбирателство миналата седмица за повторно отваряне на стратегически жизненоважната енергийна артерия.
Военноморските сили на Корпуса на гвардейците на ислямската революция заявиха, че само корабните маршрути, определени от Иран, са разрешени за преминаване, и че координацията с иранските сили чрез определения комуникационен канал е задължителна, според местните ирански медии.
„Навигацията извън тези маршрути е силно опасна и забранена и предупреждаваме всички кораби стриктно да избягват всяко движение извън определените коридори“, заявиха от ВМС на IRGC, според доклада.
Предупреждението дойде, след като ключова военноморска информационна група предложи алтернативни корабни коридори в събота, като поиска от корабособствениците да обмислят преминаване през протока по южния маршрут с включени транспондерни сигнали. „Потвърдено е, че Южният транзитен маршрут, покрай оманските териториални води, е без мини и е препоръчителният маршрут“, се казва в съобщението.
Данните за трафика сочат плахо възстановяване. Транзитите са се утроили до 93 миналия уикенд в сравнение с предходния сравним период, според доставчика на данни за проследяване на кораби MarineTraffic, но остават далеч под нивата отпреди войната, когато повече от 100 кораба са преминавали през пролива всеки ден.
MarineTraffic също така потвърди 31 преминавания във вторник от търговски и енергийно натоварени кораби, тъй като корабособствениците продължиха да използват комбинация от ирански, омански и Международната морска организация маршрути през точката на затруднено движение. „Операторите все още се движат предпазливо, вместо да се върнат към напълно нормални модели на трафик“, заяви фирмата в четвъртък.
Анализатори предупреждават, че всяка форма на ирански контрол може да има дългосрочни последици за петролните потоци през протока, тъй като транзитните превози може да не се възстановят напълно до нивата отпреди войната, ако Техеран запази стратегическия контрол над водния път.
Трафикът на петролни танкери през Ормузкия проток преди войната може да представлява кулминацията на транзита в обозримо бъдеще, каза Хелима Крофт, ръководител на отдела за глобална стокова стратегия в RBC Capital Markets. „Всеки край на конфликта, който оставя Иран да упражнява оперативен контрол и влияние над протока, ще доведе до значително по-ниски потоци през водния път според нас“, каза Крофт в четвъртък пред клиентите си.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.