Как крайната десница в Германия изполва AI в предизборната кампания 

Как крайната десница в Германия изполва AI в предизборната кампания 

„Помните ли колко красива беше Германия някога?“  

Това е въпрос, зададен във видео, споделено от крайнодесния кандидат за канцлер Алис Уайдел , изобразяващо страна, която всъщност никога не е съществувала - защото е била генерирана от изкуствен интелект. 

Сцените включват светлокосо малко дете, усмихнато с блеснали очи, фон, осветен с размазани коледни светлини и дърво, отрупано с орнаменти; млада руса жена в топ с пайети, танцуваща с диско топки, висящи зад нея; и деца в автобус, които се смеят и играят на път за училище, а лицата им греят от радост. 

Генерирано от изкуствен интелект съдържание като това помага на антимиграционната, популистка партия на Уайдел  Алтернатива за Германия, или AfD, да направи и двете страни на своята визия да изглеждат изумително реални– идиличното, водено от носталгия бъдеще, което обещава да донесе, както и антиутопичното бъдеще, за което предупреждава, ако други спечелят изборите. 

Преди изборите в страната на 23 февруари, на които се очаква AfD да спечели над 20% от гласовете, водещите политици на партията публикуват и споделят множество изображения и видеоклипове, генерирани от изкуствен интелект, като се присъединяват към цяла онлайн екосистема от съдържание, генерирано от изкуствен интелект, която подкрепя партията. 

„Целта е да покажем как може да изглежда животът с AfD в Германия и как би изглеждал той в сравнение с този, ако не дойдем на власт“, казва пред POLITICO Норберт Клайнвахтер, депутат от AfD, който е сред най-активните автори на съдържание, генерирано от ИИ, в партията. „Ние не просто описваме това, което искаме, с думи. Илюстрираме го и го представяме - и разбира се, понякога го усилваме“. 

Телескоп в бъдещето 

Уебсайтът на националната партия включва миньор с каска, безгрижна жена, която танцува, смеещ се мъж и усмихната възрастна жена - всички те са генерирани от изкуствен интелект. Тези стокови изображения, изобразяващи вида на „обикновените“ германци, които подкрепят AfD, са типични за голяма част от съдържанието, генерирано от ИИ, използвано от партията. 

Но те не го използват само за изобразяване на своите поддръжници. Партията използва съдържание, генерирано от изкуствен интелект, за да вдъхне живот на обещанието си да върне страната в едно идеализирано, по-добро време - и да предотврати това, което смятат за мрачно бъдеще, предизвикано от засилената имиграция. 

За AfD „клиповете, генерирани от изкуствен интелект, служат като машини за носталгия и усилватели на емоционални клишета с образи, препращащи към историческата естетика от 19-и и 20-и век“, казва Маркус Бьош, изследовател в Университета за приложни науки в Хамбург. 

 Видеоклип на AfD на регионално ниво в източната германска провинция Бранденбург, публикуван преди изборите в източните провинции на Германия миналата есен, илюстрира добре това, като се връща към предполагаема златна епоха.  

„Вашите предци са имали родно място в Бранденбург - тук дядо ви е водил баба ви на танци, тук майка ви е ходила на детска градина, тук дядо ви е построил къщата си“, казва разказвачът на фона на ретро изображения на млади хора, които се усмихват в танцова зала. „Това е мястото, където родителите ти са те довели на бял свят и са те направили човека, който си днес.“ 

Това е моментът, в който видеоклиповете обикновено преминават в тъмни, зловещи кадри, които имат за цел да внушат бъдещето на Германия, ако AfD не дойде на власт. В тези клипове възрастни германци събират пластмасови бутилки, за да свържат двата края, или гледат с отчаяние празните си портфейли. Жени се разхождат по улицата в бурки. Групи от мъже с тъмна кожа гледат директно към зрителя. 

Лидерите на AfD са открити за начина, по който използват технологията. Клайнвехтер заяви, че не би нарекъл подхода на AfD машина за носталгия, а по-скоро „телескоп в бъдещето“. 

„Не става въпрос за това да се каже нещо негативно за определена група, определен човек или нещо подобно“, каза той. „Това не е целта - целта е да поставим пръст в болното място и да го представим визуално.“ 

„Ще ви депортираме всички” 

Използването на изкуствен интелект от служители на партията е само малка част от генерираните от изкуствен интелект усилия за подкрепа на AfD. Съдържание, генерирано от потребители с ИИ, и инфлуенсъри с ИИ в подкрепа на AfD публикуват подкрепящо съдържание в TikTok, Instagram, Facebook и X. 

 „Съществува цяла армия от фенове, които участват в мащабен и ефективен опит за пропаганда с участие“, казва Бьош. „Посланията се усилват и зареждат емоционално чрез фен-редактиране, като поддръжниците заливат коментарните секции с про-AfD хаштагове като емотикона „синьо сърце“, за да задействат допълнително алгоритъма.“ 

Има дори песни, създадени с AI като „Ремиграционен хит“, която членовете на младежкото крило на партията подложиха на обстрел заради това, че пяха и танцуваха радостно миналата есен - „Сега е време да си тръгнете, ще ви депортираме всички“, се казва в текста на песента. 

Отделни потребители, подкрепящи AfD, публикуват всичко - от блондинки в сини костюми на AfD, които яздят кучета в море от германски знамена, до дълбоко фалшиви видеоклипове, в които основните политици се целуват или влизат в затвора. 

Някои потребители дори са създали цели акаунти на влиятелни личности с изкуствен интелект. Един от акаунтите, за който се твърди, че е на жена на име Лариса Вагнер, публикува генерирани от изкуствен интелект изображения на привлекателна жена с кафява коса заедно с про-AfD и антиимиграционни изявления. „Толкова съм тъжна, толкова съм ядосана. #Магдебург е родният град на майка ми“, пише акаунтът след нападението на коледния базар в Магдебург, заедно с изображение на жена, която гледа загрижено надолу. „Честно казано, всички сирийци трябва да си отидат. Прекалено много неща се случиха.“ 

Подходът на AfD към изкуствения интелект на тези избори говори за една по-основна характеристика на партията, казва Майк Филиц, изследовател на крайнодесните движения в Института за демокрация и гражданско общество в Йена: нейната понякога слаба връзка с истината. 

„Съвсем очевидно е, че те искат да създадат отношение към AI“, каза той, „което е, че няма значение дали е истина или не.“ 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ