Как управлението на Тръмп може да промени света: 5 възможни сценария
20 януари 2025 г. е датата, на която новоизбрания президент на Съединените американски щати Доналд Тръмп официално ще встъпи в длъжност. Щатите все още са най-мощната сила в света, но Русия и Китай искат промяна.
Financial Times анализира как може да се промени световният ред по време на президентството на Тръмп, който, както казва Джон Икенбери от Принстънския университет, „е готов да оспори почти всеки елемент на либералния международен ред - търговията, съюзите, миграцията, многостранността, солидарността между демокрациите, правата на човека“. Съществуват пет вероятни сценария за развитие на ситуацията.
1. Ново споразумение между великите сили
САЩ сключват сделки с Русия и Китай, като им оставят сфери на влияние, докато се съсредоточават върху доминирането в собствения си регион. Тръмп налага на Украйна мирно споразумение без гаранции за сигурност. Санкциите срещу Русия се разхлабват и диктаторът Владимир Путин е поканен на вечеря за Деня на благодарността в Мар-а-Лаго.
Възможна сделка с Китай включва облекчаване на американските технологични ограничения и мита за Пекин в замяна на китайски покупки на американски стоки и преференциални сделки в Китай за американски компании като Tesla. Тръмп също така ще демонстрира незаинтересоваността си да се бори за защитата на Тайван. Съюзниците на САЩ в Европа и Азия ще бъдат принудени да намерят начини да осигурят собствената си отбрана в новия климат на нестабилност.
2. Случайна война
Търговските и политическите конфликти отслабват Запада. Китай, Руската федерация или Северна Корея - или друга комбинация от тези държави - решават да се възползват от хаоса и да започнат войни, в които САЩ да бъдат въвлечени по начин, подобен на световните войни от 20-и век.
3. Анархия в свят без лидери
Политиката на Тръмп „Америка на първо място“ по отношение на търговията, сигурността и международните институции създава вакуум в лидерството. Гражданските конфликти в страни като Судан и Мианмар се засилват, бежанските потоци към Запада се увеличават, а популистките сили укрепват позициите си. Все повече държави се плъзгат към „насилствена анархия“.
Популистките партии, които презират либералната демокрация, процъфтяват в атмосфера на социална и икономическа несигурност.
4. Глобализацията без Америка
САЩ напускат Световната търговска организация и налагат протекционистки мита. ЕС ратифицира ново търговско споразумение с Латинска Америка и подписва нови споразумения с Индия и Китай. Европа също така отваря пазара си за китайски електрически автомобили и зелени технологии в замяна на това, че китайците отварят фабрики в целия ЕС и възпират руската агресия срещу Европа.
Интеграцията на глобалния Юг с китайската икономика се задълбочава, а страните от БРИКС набират нови членове и увеличават влиянието си. Използването на долара като световна валута намалява.
5. America First постига успех
Вярата на Тръмп в непреодолимостта на американската сила се потвърждава. В САЩ се вливат инвестиции, които увеличават водещата роля на Америка в областта на технологиите и финансите. Европейците и японците драстично увеличават разходите за собствената си отбрана, достатъчно, за да възпрат руската и китайската агресия.
Американските мита драстично намаляват растежа на Китай, което води до криза в китайската система. Иранският режим в крайна сметка е свален чрез комбинация от военен, икономически и вътрешен натиск. Престижът на Тръмп рязко се повишава както в САЩ, така и в чужбина. Американските либерали са принудени да мълчат, а някои от враговете на Тръмп се оказват в затвора. Фондовият пазар достига нов връх.
„Реалността през следващите четири години вероятно ще бъде някаква странна смесица от всички горепосочени сценарии плюс няколко други непредвидими събития. Както казва италианският философ Антонио Грамши, който в края на 20-те години на ХХ век пише: „Старото умира и новото не може да се роди; в това междуцарствие се появяват всякакви болезнени симптоми“, обобщава изданието.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.