Калинки превзеха плажовете в Северна Гърция
Милиони калинки превзеха плажовете в Северна Гърция. Свидетели на това неочаквано, но живописно явление станаха български туристи, избрали да летуват край брега на Бяло море. Насекомите могат да бъдат забелязани от Фанари до Александруполис. Кацат край водата, на пясъка, на шезлонгите на плажа, дори по телата на хората, информира БНР.
"Отидохме на плажа "Имерос", но веднага си тръгнахме, защото навсякъде имаше калинки. Когато се движиш, те кацат по теб. Подобно беше положението и в Крионери. Не се изплашихме, просто бяхме учудени“, каза Виолета Николова от Кърджали.
На плажа в Паралия Меси туристите, повечето от които българи, спокойно приемаха съжителството с ципокрилите насекоми и внимаваха да не ги наранят.
За гърците подобно нашествие на калинки не е изненада. Възрастни жители на крайбрежните села си спомнят как в края на 80-те години на миналия век милиони калинки също са превзели плажовете в региона.
"Сегашната им поява е не толкова тревожна, колкото впечатляваща и напълно обяснима“, каза за Радио Кърджали журналистът от Комотини Ахмет Даут. Малкото насекомо играе ключова роля за поддържане на екологичния баланс, защото се храни с листни въшки, трипс, брашнест молец и други вредители по растенията. А тази година климатичните условия в района са особено благоприятни за нарасналата популация. Меката зима, дъждовната пролет и бурното израстване на зеленина са създали идеална среда за размножаване на листни въшки.
"Където ги има, има и калинки. Така природата е в баланс. А Александруполис дори беше оприличен на "Миконос за листни въшки“, пишат медиите в Комотини.
Присъствието на милионите калинки на плажовете в Северна Гърция е сезонно. Те няма да останат дълго, а само докато имат храна, подходяща температура и сенчести зони. След това ще си отидат. Дотогава за хората остава единствено възхищението от това необичайно, но естествено съжителство, което природата дарява – цветно, странно и напомнящо, че тя все още умее да изненадва.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Технологично училище "Електронни системи" разширява програмата си с нови паралелки
Общество |Европейските борси започват седмицата на червено на фона на нестабилността на примирието в Близкия изток*
Финанси |Аварии спряха парното и топлата вода в някои райони на столицата
Общество |Китай предупреждава, че съвместните учения на САЩ, Филипините и Япония застрашават доверието в региона
Свят |Силно земетресение от 7,5 по Рихтер край Япония, издадено е предупреждение за цунами
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Времето: Ще бъде предимно слънчево, но още преди обяд от запад на изток ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност
България |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.