Каталунските сепаратисти губят мнозинството си в регионалния парламент на произведените в испанската област избори
Каталунските сепаратисти губят мнозинството си в регионалния парламент на произведените вчера в североизточната испанска автономна област избори, които бяха спечелени от управляващите в страната социалисти на премиера Педро Санчес, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Привържениците на независимостта управляват в Каталуния от едно десетилетие и изборите бяха смятани за възможност за живеещия в изгнание техен лидер Карлес Пучдемон, който бе начело на опита за отделяне на автономната област от Испания през 2017 г.
Частични резултати при преброени над 98 процента от подадените бюлетини обаче отреждат на трите сепаратистки политически сили само 59 мандата в 135-местния регионален парламент. За абсолютно мнозинство са необходими 68 депутати, а тези формации разполагаха със 74 след предишните избори в областта - през февруари 2021 г., припомня АФП.
Сега партията "Жунтс пер Каталуня" ("Заедно за Каталуния") на Карлес Пучдемон печели 35 места. Другата голяма сепаратистка формация - Републиканската левица на Каталуния на сегашния регионален премиер Пере Арагонес, понася тежка загуба и ще има само 20 депутати. Малката крайнолява партия Кандидатура на народното единство получава едва 4 места.
Испанската социалистическа работническа партия на премиера Педро Санчес ще е първа политическа сила в новия състав на каталунския парламент. Тя ще има 42 депутати, но ще трябва да търси коалиционни партньори, за да се сдобие с мнозинство.
Най-правдоподобната хипотеза според анализатори би била съюз със радикалната левица, с която Санчес управлява на национално равнище, но и с Републиканската левица на Каталуния, която в такъв случай би сложила край на единството на сепаратисткия блок, отбелязва АФП.
Изборите, изглежда, са успех за испанския премиер, който искаше да покаже, че Каталуния се е отказала от своя стремеж към независимост.
Богатата североизточна област с население от 8 милиона души, която е един от икономическите и промишлени двигатели на Испания, се опита да се отдели през 2017 г., когато Карлес Пучдемон бе начело на регионалното правителство. Тази криза беше една от най-тежките, преживени от страната след връщането й към демокрацията след края на диктатурата на Франко през 1975 г., посочва АФП.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.