Китай направи първа ротация на астронавти на космическата си станция „Небесен дворец“
Трима китайски астронавти пристигнаха на китайската космическа станция за първата ротация на екипажа в орбита в китайската космическа история. Така започна дейността на втората космическа станция в ниска околоземна орбита след ръководената от НАСА Международна космическа станция (МКС), съобщава Ройтерс.
Космическият кораб Shenzhou-15 или „Божественият кораб“ и неговите трима пътници излетяха с ракета Long March-2F от центъра за изстрелване на сателити Jiuquan в 23:08 часа. (1508 GMT) във вторник (28 ноември) при температури под нулата в пустинята Гоби в северозападен Китай, според държавната телевизия.
Shenzhou-15 е последната от 11 мисии, включително три предишни мисии с екипаж, необходими за сглобяването на „Небесния дворец“, както е известна многомодулната станция на китайски. Първата мисия стартира през април 2021 г. Космическият кораб се скачи със станцията повече от шест часа след изстрелването и тримата астронавти от Shenzhou-15 бяха посрещнати с прегръдки от предишния екипаж на Shenzhou, от когото поеха управлението.
Екипажът на Shenzhou-14, който пристигна в началото на юни, ще се върне на Земята след едноседмично предаване, което ще установи способността на станцията да поддържа временно шестима астронавти, друг рекорд за космическата програма на Китай.
„Небесният дворец“ е кулминацията на почти две десетилетия китайски екипажни мисии в космоса. Пилотираните космически полети на Китай започнаха през 2003 г., когато бившият пилот на изтребител Ян Лиуей беше изпратен в орбита в малка бронзова капсула, Shenzhou-5, и стана първият човек от Китай в космоса и герой, аплодиран от милиони у дома.
Космическата станция също е емблема на нарастващото влияние и увереност на Китай в неговите космически усилия, както и съперник на САЩ в областта. Китай беше изолиран от ръководената от НАСА, МКС, а американски закон забрани каквото и да е сътрудничество, пряко или непряко, с Американската космическа агенция.
Ръководител на мисията Shenzhou-15 е 57-годишният Фей Джунлонг, който произхожда от първата група обучени астронавти в Китай в края на 90-те години. Предишното му посещение в космоса е преди 17 години като командир на втория в историята космически полет на Китай с екипаж. Заедно с Фей е Дън Цинминг, (56 г.), който е тренирал 24 години за астронавт, но никога не е бил избиран за мисия до Shenzhou-15. Към тях се присъединява бившият пилот от ВВС Джан Лу, (46 г.), също дебютант в космоса. Астронавтите ще живеят и работят на Т-образната космическа станция в продължение на 6 месеца.
Следващата група „тайконавти“, произлизащи от китайската дума за космос, които ще се качат на станцията през 2023 г., ще бъдат избрани от третото поколение астронавти с научен опит. Всички астронавти от първата и втората мисии през 1990-те и 2000-те са бивши пилоти от ВВС. Китай започна процеса на подбор за четвъртата група, търсейки кандидати с докторски степени в дисциплини от биология, физика и химия до биомедицинско инженерство и астрономия. За първи път процесът на подбор е отворен и за кандидати от Хонг Конг и Макао.
По време на работата на космическата станция през следващото десетилетие се очаква Китай да стартира по две мисии с екипаж до станцията всяка година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.