Китай подготвя цензура на сателитния интернет в реално време

ЕС

Пекин публикува предложените от него разпоредби за сателитен широколентов достъп, включително изискване операторите да контролират и цензурират в реално време, съощава The Register.

В последните си проекти за правила, Администрацията за киберпространство на Китай /САС/  предлага на всяка организация или лице, използващо терминално оборудване с директна връзка към сателитни услуги, да не се разрешава да „произвежда, копира, публикува или разпространява съдържание, забранено от закони и административни разпоредби, както и съдържание, което подбужда към подрив на държавната власт, събаряне на социалистическата система, застрашава националната сигурност и интереси, уврежда националния имидж, подбужда към разделение в  страната, подкопава националното единство и социалната стабилност, насърчава тероризма, екстремизма, етническата омраза, етническата дискриминация, насилието, порнографията, и невярна информация“.

Документът пояснява, че терминалното оборудване включва граждански ръчни, преносими и фиксирани терминали, както и терминали, инсталирани на самолети, кораби и превозни средства. По същество всяко устройство, което позволява на потребителите достъп до сателитни комуникационни системи за гласови повиквания, текстови съобщения и обмен на данни. Документът гласи, че доставчиците трябва да приведат своите операции в съответствие с изискванията за национална сигурност и мрежова сигурност и да предотвратяват незаконни дейности. Това включва спазване на китайските закони за киберсигурност, сигурност на данните и защита на личната информация – плюс потенциална отговорност за дейностите на потребителите.

„Ако доставчик на директни сателитни услуги за терминално оборудване установи, че даден потребител е публикувал или предал информация, забранена от законаи и разпоредби, той трябва незабавно да спре предаването, да вземе мерки като привеждане в съответствие със закона, да запази съответните записи и да докладва на съответните компетентни органи“, посочва САС. В правилата е посочено, че чуждестранните сателитни  оператори ще се нуждаят от одобрението на Пекин, за да предлагат услугите си в страната.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
10 масови заблуди за астрономията (3)
Времето: Слънчево с нова порция валежи по морето и в планините
Шишков: Строителството на недовършения участък от Софийския околовръстен път ще започне най-рано в средата на 2027 г.
Иран нанесе удари по американски военни цели в Персийския залив. Аятолах Али Хаменей беше погребан в родния му град
Разузнавателни данни на Израел: Иран подготвя операция за убийството на Тръмп
OpenAI представи своето дългоочаквано „супер приложение“
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“