Китай реагира остро на твърдения на Антъни Блинкън за „смъртоносна помощ“ за Русия
„Призоваваме САЩ да се замислят върху собствените си действия, да спрат да прехвърлят собствената си вина върху други и да разпространяват невярна информация относно коментара на държавния секретар Антъни Блинкън, в който той предполага, че Китай обмисля предоставянето на „смъртоносна помощ“ за Русия“, заяви на пресконференция говорителят на китайското Външно министерство Уан Уънбин, цитиран от радио Китай.
В интервю за телевизия CBS News в неделя Блинкън каза, че Китай „активно обмисля предоставянето на смъртоносна помощ, включително оръжия и боеприпаси, за да помогне на Москва“ срещу украинските сили. „От първия ден сме загрижени за тази възможност“, подчерта държавният секретар, добавяйки, че Пекин може да осигури „цяла гама от неща“, които се вписват в категорията „смъртоносна помощ“ – от боеприпаси до оръжия.
В отговор на това, Уан Уънбин каза, че „САЩ не са квалифицирани да дават заповеди на Китай и Китай никога няма да позволи на САЩ да го ръководят или дори да оказват натиск върху отношенията му с Русия“. Той повтори отново, че „единственият подход на Китай за справяне с кризата в Украйна е насърчаване на мирни преговори между страните“. По отношение на връзките на Китай с Русия Уан Уънбин каза, че те се основават на „неприсъединяване към съюзи, избягване на конфронтация и не са насочени към която и да е друга страна“. „Това е въпрос, свързан със суверенитета на две независими държави. Китай никога няма да позволи на САЩ да издават заповеди или дори да оказват натиск върху отношенията му с Русия“, посочи говорителят.
Той призова Вашингтон да работи повече за намаляване на напрежението и да насърчава диалога, вместо да прехвърля вина и да разпространява невярна информация. „Китай винаги ще бъде на страната на мира и ще играе конструктивна роля за смекчаване на ситуацията“, каза говорителят. „Китай се придържа към своите принципи и насърчава мирните преговори. САЩ, като велика сила, трябва да насърчат политическо решение на украинската криза, вместо да наливат масло в огъня и да се възползват от възможността за печалба“, подчерта той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Американските мита засегнаха както продажбите, така и маржовете на Lamborghini
Автомобили |4786 са кандидатите за депутати, регистрирани за изборите през април
Политика |Компанията Sony Pictures официално обяви филм за прочутата кукла Лабубу
Компании |Среща в Минск: Лукашенко и пратеник на Тръмп обсъдиха подобряване на отношенията
Свят |Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността
Технологии |На днешната дата, 19 март. Имен ден празнуват Дария, Дарин, Дарина и Найден
На днешната дата |Valeo Foods Group придобива българската компания „Престиж-96“ АД
Компании |Гибелта на „загниващия“ Запад – прогнозата, която се „сбъдва“ вече два века
Свят |Времето в четвъртък: Облачно с краткотрайни превалявания
Общество |Неизвестна картина на Ел Греко беше открита маскирана под фалшификат във Ватикана
Свят |Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Компании | Advertorial |Златото поевтинява за седми пореден ден
Финанси |Три начина да увеличите видимостта на бизнес профила си в Google
Маркетинг |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.