Китай се превърна в най-големия купувач на втечнен газ

Китай се превърна в най-големия купувач на втечнен газ

Китай се превърна в най-големия купувач на втечнен газ

Китайски компании сключват повече споразумения за покупка на втечнен природен газ (LNG)  от всяка друга страна, което прави Китай ключов посредник на този пазар. Те препродават LNG в Европа и Азия, като ефективно контролират значителна част от световните доставки, съобщава Bloomberg.

Тази тенденция вероятно ще набира скорост, смятат експерти. Китайски компании са сключили около 15% от всички договори, по които доставките на LNG ще започнат преди 2027 г, според данни на BloombergNEF.

Според експерти подобна позиция на КНР в сектора може да се окаже нож с две остриета: страната може да запази стабилността на пазара в период на световен недостиг на LNG, но също така може да ограничи препродажбата му в случай на необходимост. задоволяване на вътрешни нужди, което ще доведе до по-високи цени.

„Ролята на Китай се променя от бързо развиващ се вносител към по-гъвкав играч със способността да балансира глобалния пазар на LNG“, каза Shell Plc.

„Ако не беше спадът в търсенето на втечнен природен газ в Китай през 2022 г., световният пазар на газ и европейската енергийна сигурност щяха да бъдат в много по-несигурна позиция“, каза Саул Кавоник, анализатор на енергийния сектор в Credit Suisse Group AG.

Китай препродаде най-малко 5,5 милиона тона втечнен природен газ миналата година, според оценки на ENN Energy, което съответства на около 6% от общия обем, продаден на спот пазара.

От 2021 г. насам Китай е възложил повече договори за закупуване на LNG на американски доставчици, отколкото която и да е друга страна. Освен това китайската Sinopec подписа споразумение с Катар миналата година, едно от най-големите в историята на пазара на LNG.

Според източници на Bloomberg  китайски компании преговарят за нови сделки с износители от САЩ, Катар, Оман, Малайзия и Бруней.

Общият обем на сделките, сключени от китайски купувачи за доставка на LNG през 2023 г., ще се увеличи с 12%, прогнозират анализаторите на BNEF.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ