Китай сравни външната политика на САЩ с убийството Джордж Флойд
„Не можем да позволим на Съединените щати да се смятат за „световен полицай“ и да се отнасят към други страни като към Джордж Флойд, когото те сплашиха и удушиха по свое желание“, каза китайският дипломатически говорител Хуа Чунин, предаде РИА Новости. Така тя коментира изявленията на Белия дом, че Пекин е реагирал твърде остро на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван на 2 август. На 25 май 2020 г. полицай Дерек Шовин уби 46-годишния афроамериканец Джордж Флойд по време на задържането му в Минеаполис. Полицията остави заподозрения на тротоара, а Шовин задържа Флойд, като стъпи на врата му с коляно.
Извън изявлението на китайският дипломатически говорител, китайските въоръжени сили съобщиха днес, че продължават да водят учения по море и във въздуха около Тайван. Китай за втори пореден ден удължава срока на ученията около Тайван. Те започнаха в четвъртък миналата седмица и трябваше да свършат в неделя по обяд местно време, но бяха продължени. За момента няма обявена нова дата за край на маневрите, а някои коментатори в китайските медии изразиха мнение, че подобни учения ще се превърнат в нормална практика, предаде ДПА.
Командването на източната зона на Китайската армия написа в социалната мрежа Вейбо, че днес ще се отработват нападения срещу подводници, както и настъпателни действия по море, предадоха световните агенции. Китай предприе мащабните си военни маневри, включващи и изстрелване на ракети, като демонстрация на сила в отговор на посещението на председателката на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси в Тайван, който Пекин смята за своя територия. Говорителят на министерството на националната отбрана У Цян коментира днес, че маневрите са необходимо предупреждение и напълно подходящ и приемлив отговор на скорошните провокации от страна на Съединените щати и Тайван. Според У Цян напрежението е било предизвикано нарочно от Вашингтон чрез посещението на Пелоси на острова въпреки острите възражения на Пекин. Китайското ръководство отхвърля официалните контакти на други държави с Тайпе, тъй като смята острова за част от територията си. От своя страна Тайван се възприема като независим.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.