Китай увеличава златните си запаси в очакване на санкции от САЩ
Централната банка на Китай увеличава златните си запаси през последните пет месеца, като в същото време намалява запасите от американски облигации, пише The Epoch Times.
Според данни, публикувани от Държавното валутно управление на Китай, от септември 2019 г. до октомври 2022 г. златните резерви на страната са запазени непроменени. В същото време от ноември 2022 г. до март тази година Китай е закупил 3,86 милиона унции (около 120 тона) злато.
Така, в момента златният резерв на Китай са шестият по големина в света. В същото време азиатската държава продава държавни облигации на САЩ. Към края на януари 2023 г. Пекин притежава американски облигации за 859,4 милиарда долара.
Според експерти подобни действия могат да бъдат предприети като превантивна мярка в очакване на бъдещи санкции, които могат да бъдат въведени срещу Китай - властите се опасяват от евентуално изключване от глобалната платежна система в щатски долари.
Вашингтон е готов да наложи нови санкции срещу Китай, но не се стреми към пълен икономически разрив, тъй като това би било катастрофа и за двете страни, заяви наскоро финансовият министър на САЩ Джанет Йелън.
ЕС трябва да има готовност за мащабни санкции, призова междувременно ръководителят на най-голямата фракция на Европейския парламент - Европейската народна партия - Манфред Вебер.
„ЕС трябва да е готов да наложи широкомащабни санкции в случай на китайска атака срещу Тайван, като даде на [китайската страна] предварително и убедително известие за това. Това би бил най-добрият вариант за предотвратяване на ескалация“, каза политикът, цигиран от Spiegel.
Икономическата зависимост от Китай не трябва да бъде причина за по-мека политика, заяви Вечер като припомни, че преди началото на войната в Украйна зависимостта от руските енергийни ресурси беше представяна като причина за въздържане от предприемане на радикални мерки. Вебер призова страните от ЕС да "спрат да се фокусират върху мегамагнита на Китай" и да създадат зона за свободна търговия с участието на демократичните страни, включително Бразилия.
В същото време лидерът на ЕНП разкритикува френския лидер Еманюел Макрон за призивите за по-голяма независимост от САЩ и нарече пътуването му до Китай "катастрофа".
„Много държави от Централна и Източна Европа сега се сближават с Вашингтон, защото смятат Берлин и Париж за ненадеждни. <..> Успешна стратегия спрямо Китай днес е възможна само в координация със Съединените щати. В момента ЕС не може сам да се противопостави на Китай нито политически, нито военно“, подчерта Вебер.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.