Китайски идеен проект спечели състезанието за реставрацията на Нотр Дам

Китайски идеен проект спечели състезанието за реставрацията на Нотр Дам

Двама млади китайски дизайнери, Цай Дзъ‘ю и Ли Събей, спечелиха състезанието за участие в реставрация на Нотр Дам с проект, наречен „Ритъма на сърцето на Париж“, който беше отличен сред 226 други проекта от 56 страни и региони, съобщи Радио Китай.

Мащабна и продължителна реконструкция на една от най-знаковите забележителности на Франция и Париж започна след опустошителния пожар, избухнал в катедралата на 15 април, 2019 година. Пламъците унищожиха кулата-стрела на храма, изградена от 750 тона олово и дърво. Почти две трети от покрива също изгоряха, пострадаха сериозно и уникални стъклописи, ранно-християнски реликви, произведения на изкуството. Разчистванията на отломките продължиха с месеци, като паралелно с това се извършваше работа по укрепване, реконструкция и обезопасяване. Крайната цел е Нотр Дам да бъде напълно възстановена в оригиналния си вид.

Дизайнът на двамата китайски автори предвижда нова кула, състояща се от многостранни огледала и огледален покрив. На върха също така е предвидена т.нар. „Капсула на времето“ – структура с магнитно окачване, която да се отваря на всеки 50 години.

Според френското Министерство на културата реставрацията на катедралата Нотр Дам трябва да приключи преди края на 2024 г., когато се очаква тя да отвори врати за посетителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски отхвърли идеята на Путин за среща в Москва и го покани в Киев
Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
Израелската армия призовава жителите на град Газа да го напуснат
Tesla предлага възнаграждение от 1 трилион долара на Мъск. Ще го одобрят ли акционерите?
Братя Карни превръщат колиба в империя от пицарии със заем от 600 долара
Напрежение между Сеул и Вашингтон, след като властите в САЩ задържаха над 300 южнокорейци в завод на Hyundai
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България