Китайски учени публикуваха нов анализ за произхода на COVID-19, все още няма окончателно заключение

Китайски учени публикуваха нов анализ за произхода на COVID-19, все още няма окончателно заключение

Китайски учени публикуваха нов анализ за произхода на COVID-19, все още няма окончателно заключение

Изследователски екип в Китай публикува анализ на проби, взети преди повече от три години от пазара в Ухан, свързан с избухването на пандемията от COVID-19, предаде Би Би Си.

Пазарът за морски дарове и диви животни „Хуанан“ играе ключова в търсенето на произхода на коронавируса.

Това е първото рецензирано проучване на биологични доказателства, събрани от пазара през 2020 г.

Свързването на вируса с животните, продавани на пазара, може да отвори нови линии за разследване на това как е започнала епидемията.

Изследването разкрива, че проби от пазара, дали положителен тест за вируса, съдържат и генетичен материал от диви животни.

Някои учени казват, че това е още едно доказателство, че болестта първоначално е била предадена от заразено животно на човек.

Други обаче призоваха за предпазливост при тълкуването на констатациите от изследването.

Друга теория за произхода се съсредоточава върху предположението, че вирусът е изтекъл от лаборатория в Ухан.

Няма окончателно доказателство

Китайският изследователски екип публикува ранна версия на своето проучване онлайн още през февруари 2022 г., но не представи пълната генетична информация, която се съдържа в пробите, събрани от пазара.

През март тази година друга международна група изследователи споделиха собствената си оценка за това какво са разкрили тези решаващи пазарни проби, след като забелязаха, че генетичните последователности са били публикувани на уебсайт за споделяне на научни данни.

Този нов анализ, който е валидиран от други учени, преди да бъде публикуван в списание „Нейчър“, включва по-важни подробности за съдържанието на тези проби, които са събрани от сергии, повърхности, клетки и машини вътре в пазара.

Преди избухването на пандемията през 2020 г. учените направиха снимки на животни, включително миещи мечки, продавани на пазара „Хуанан“.

Документът на китайския изследователски екип показва, че някои проби, събрани от райони, където се продават диви животни, са били положителни за вируса.

Техният анализ също показа, че животни, за които сега е известно, че са податливи на вируса, особено миещи мечки, се продават живи на тези места.

Но китайските изследователи посочиха, че техните открития не дават окончателно доказателство за това как е започнала епидемията.

„Тези проби от околната среда не могат да докажат, че животните са били заразени“, се посочва в доклада.

Остава възможността вирусът да е бил внесен на пазара от заразен човек, а не от животно.

Проф. Дейвид Робъртсън от университета в Глазгоу - вирусолог, който участва в генетичното изследване на произхода на SARS-CoV-2 от появата му през 2020 г., каза пред Би Би Си, че „най-важното е, че този много важен набор от данни вече е публикуван и достъпен за други, за да работят върху него“.

Той добави, че съдържанието на пробите е „убедително доказателство, че животните там вероятно са били заразени с вируса“.

„Когато съчетаете това с факта, че ранните случаи на COVID-19 в Ухан са свързани с пазара, това е убедително доказателство, че това е мястото, където се е случило разпространение от животно на пазара”, коментира Робъртсън.

Публикуваните констатации идват на фона на коментари от представители на американската администрация, подкрепящи теорията за изтичане на вируса от лаборатория. ФБР заяви, че сега вярва, че този сценарий е „най-вероятният“, като на същата позиция е и Министерството на енергетиката на САЩ.

Китайското правителство категорично отхвърли предположенията, че вирусът е възникнал в научна среда.

ФБР не представило доказателства за своите твърдения, което разочарова някои учени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ