СЗО алармира за сериозен недостиг на медицински персонал в световната система за здравеопазване

СЗО алармира за сериозен недостиг на медицински персонал в световната система за здравеопазване

СЗО алармира за сериозен недостиг на медицински персонал в световната система за здравеопазване

Световната здравна организация предупреди за нарастващия недостиг от персонал в световната система за здравеопазване, предадоха ДПА и БТА.

"До 2030 г. в света ще има недостиг от около 10 милиона специалисти. Докато светът се възстановява след пандемията от Covid-19, призоваваме всички страни да предпазват и да инвестират в работната си сила в областта на здравеопазването. Няма здраве без работещи в здравеопазването", каза в Женева на генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус. 

От началото на пандемията досега в този сектор е регистрирано приблизително 50% напускане на персонала. Дори преди това да се случи, много от тях е трябвало да работят за твърде ниско заплащане и при опасни условия, каза Тедрос Гебрейесус. 

Освен това, въпреки че жените съставляват почти 70% от здравните работници, те са по-малко от една четвърт от ръководителите и често са подложени на насилие на работното си място, добави той. 

СЗО излезе с тревожната статистика в деня, в който отбелязва 75 години от основаването си. На 7 април 1948 г. влиза в сила Конституцията на СЗО. Оттогава, според Тедрос Гебрейесус, средната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила значително, а смъртността при майките и децата е намаляла рязко през последните десетилетия. Големи успехи са постигнати и в борбата срещу маларията, туберкулозата и при ХИВ позитивните. 

Въпреки това се наблюдава драстично увеличение на диабета и затлъстяването. Генералният директор на СЗО изтъкна също така, че почти 2 милиарда души по света изпитват финансови затруднения, тъй като трябва да плащат медицинските си разходи от своя собствен джоб. 

С едногодишна кампания „Здраве за всички“, посветена на 75-годишнината от създаването си, Световната здравна организация отбелязва годишнината в своите 192 страни членки. Една от тях е и България, в която датата бе отбелязана с дискусионно студио, организирано от офиса на организацията у нас. „През 1945 г. дипломати се срещат в Сан Франциско, Калифорния, за да създадат Организацията на обединените нации. Те се съгласяват, че през цялата съвременна история не е имало достатъчно сътрудничество между страните за контрол на разпространението на опасни болести. Така очертават необходимостта от глобална организация, която да наблюдава здравеопазването по света.", припомни историята на организацията управляващият офиса на СЗО у нас д-р Михаил Околийски.

 СЗО е основана през 1948 г. в Женева от ООН като специализирана здравна агенция. В учредяването участват 61 правителства, включително и българското. А 7 април е Световен ден на здравето, защото това е денят, в който е ратифицирана онституцията на СЗО, допълни той. Днес страните членки са над 192. Идеята е глобално здравеопазване с един лидер – СЗО, за имат дори страните от третия свят достъп до здравни услуги и да се предотврати разпространението на тежки заразни болести.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ