Си Дзинпин чества 70-годишен юбилей на върха на славата си

Си Дзинпин чества 70-годишен юбилей на върха на славата си

Си Дзинпин чества 70-годишен юбилей на върха на славата си

Китайският лидер Си Дзинпин празнува днес 70-годишен юбилей, във време когато е на върха на славата си и е пълен господар на огромната страна. Откакто е начело на държавното управление, Си се очерта като един от основните играчи на глобалната сцена, който иска да дърпа конците на световните процеси и да изпълнява ролята на балансьор в моменти на трудности.

Типично в стила на китайската философия, Си Дзинпин преминава всички стъпала на живота и кариерата – от трудности по време на безумствата на Мао, през селски партиен секретар, до издигане на върха на държавната и партийна йерархия. „Нямам лични интереси и служа всеотдайно на народа“, казва китайският лидер през март 2019 г. при срещата му с тогавашния председател на италианския парламент в Рим. Факт е, че световният политически и бизнес елит все по-често търси контакти с председателя Си, въпреки нюансите в развитието на международните отношения.

Наследник на виден революционер

Си Дзинпин е роден на 15 юни 1953 г. в Пекин. Баща му, Си Жонсун, е бил виден революционер и политик, един от основателите на Комунистическата партия на Китай. По време на бурните години на Културната революция семейството на Си изпада в немилост, изправено е пред трудности, включително принудително изселване и разделяне на фамилията.

Получава висшето си образование в университета Синхуа, където учи химическо инженерство. По време на следването си се ориентира към политиката и се включва в Китайската комунистическа партия през 1974 г.

Политическата кариера на Си Дзинпин започва в селските райони на Китай, където той заема различни длъжности в местната власт. Лидерските способности на Си са признати бързо и той се издига в йерархията, като заема ключови позиции в провинциите Фудзиен и Джъдзян. През 2007 г. Си Дзинпин става член на Постоянния комитет на Политбюро, най-висшият орган за вземане на решения в Китай. Това е ключов момент в политическата му кариера, от който тръгва неговото издигане във върховете на партийната и държавна йерархия. През 2012 г. Си е назначен за генерален секретар на Комунистическата партия на Китай, като поема позицията на върховен лидер и наследява Ху Дзинтао. На следващата година Си става и президент на Китайската народна република, като консолидира властта си и дава знак за нова ера в китайската политика.

Начело на държавата, Си застъпва идеята за проспериращ Китай, преследва амбициозна икономическа програма, като дава приоритет на иновациите, технологичния напредък и развитието на стратегически индустрии. Инициативата "Един пояс, един път“ , започната през 2013 г., има за цел "да подобри свързаността и да насърчи икономическото сътрудничество между Китай и страни от Азия, Европа и Африка“.

През март 2023 г. Си Дзинпин получи безпрецедентен трети 5-годишен мандат единодушно от Общокитайското събрание на народните представители. В гласуването участват 2 952-ма делегати. Според Асошиейтед прес, Си е напът да остане пожизнено на власт. Той беше преизбран и начело  на Централния военен съвет, който ръководи китайската армия. Политиките на Си са фокусирани върху няколко ключови области, включително икономическа реформа, усилия за борба с корупцията, намаляване на бедността и утвърждаване на влиянието на Китай на световната сцена.

Тактиката "Тигри и мухи"

Си Дзинпин подема широка антикорупционна кампания, насочена както към високопоставени служители, така и към чиновници от по-ниско ниво. Тази кампания, известна като подхода "тигри и мухи“, има за цел да изкорени корупцията на всички нива на управление, като възстанови общественото доверие в партията и правителството. Освен това ангажиментът на Си за намаляване на бедността е централен фокус на неговото президентство.

На 16 юни в партийното списание на ККП „Цюшъ“ ще бъде публикувана статия на Си Дзинпин със заглавие „Усъвършенстване на управлението на партията и насърчаване на развитието ѝ в новата ера“. В нея се посочва, че усъвършенстването на системата за строго управление на партията е важна мярка за изграждането ѝ, която е била  обявена на ХХ конгрес на ККП, както и обща отговорност на всичките ѝ членове. Необходимо е работата по цялостното и стриктно управление на партията да отразява по-добре характеристиките на епохата, да обхване закономерностите и да бъде иновативна, за да се осигурят политически, идеологически и организационни гаранции за стабилното развитие на партийните дела и държавата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ