Китайските вестници излязоха с черни първи страници в памет на починалия бивш президент

Китайските вестници излязоха с черни първи страници в памет на починалия бивш президент

Първите страници на китайските вестници, отпечатани днес, бяха черни, а знамената в институциите - свалени наполовина, в памет на бившия президент Дззян Дзъмин, чиято смърт предизвика вълна от носталгия по по-либералните времена в страната, когато той е бил начело, предаде Ройтерс. Дзьн Дзъмин почина вчера в ранния следобед на 96-годишна възраст в родния си град Шанхай. Причините за смъртта му са левкемия и полиорганна недостатъчност. Все още няма определена дата за погребението му.

“Любимият другар Дзян Дзъмин никога няма да бъде забравен“, се казва в заглавието на материал, препечатващ официалното съобщение за неговата смърт.

Знамената в ключови правителствени сгради и китайски посолства в чужбина са свалени на половин мачта, а началните страници на платформите за електронна търговия "Таобао" и JD.com са също са черно-бели. Въпреки това чуждестранни правителства, политически партии и “приятелски настроени лица“ няма да бъдат канени да изпращат делегации или представители в Китай, за да присъстват на траурните дейности, съобщи китайската информационна агенция Синхуа.

Служителите на една от най-големите чуждестранни банки в Китай бяха помолени да бъдат облечени в черно на делови срещи. На служителите на по-високи длъжности беше обърнато внимание да не бъдат снимани на партита. Освен това банката е спряла маркетинговите си дейности за 10 дни, каза пред Ройтерс пожелал анонимност старши изпълнителен директор.

Смъртта на Дзян идва в бурен период в Китай, когато местните власти се борят с необичайни за страната масови улични протести, изразяващи недоволството от тежките мерки срещу ковид почти три години след началото на пандемията.

Китай се намира и във все по-остро противопоставяне със САЩ и техните съюзници във всеки един аспект - от китайските заплахи към демократично управлявания Тайван до търговията и въпросите, свързани с правата на човека.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ