Горещините създали безпрецедентни заплахи и взели рекорден брой жертви през 2023

Горещините създали безпрецедентни заплахи и взели рекорден брой жертви през 2023

Смъртните случаи, свързани с горещината, продоволствената несигурност и разпространението на инфекциозни заболявания, причинени от климатичната криза, са достигнали рекордни нива. Това сочи деветият доклад на Lancet Countdown за здравето и промените на климата, цитиран от британския в. Guardian. Комисията Lancet Countdown е сформирана от University College London и работи с почти 300 водещи изследователи от цял ​​свят за проследяване и изследване на връзките между изменението на климата и здравето на хората . Настоящият доклад  разкрива, че хората по света са изправени пред безпрецедентни заплахи за здравето си от бързо променящия се климат.

„Тазгодишният обзор на непосредствените заплахи за здравето от бездействието в областта на климатичните именения разкрива най-тревожните констатации досега“, предупреждава д-р Марина Романело, изпълнителен директор на Lancet Countdown в University College London. „За пореден път миналата година счупи рекордите по изменение на климата с екстремни горещи вълни, смъртоносни метеорологични явления и опустошителни горски пожари, засегнали хората по целия свят. Никой индивид или икономика на планетата не е имунизиран от заплахите за здравето от изменението на климата“, добавя тя.

Докладът установява, че през 2023 г. екстремна суша, продължила най-малко един месец, е засегнала 48% от глобалната земна площ. Хората е трябвало да се справят с безпрецедентните, продължаващи 50 и повече дни с опасни за здравето температури. В резултат на това още 151 милиона души са изправени пред умерена или тежка продоволствена несигурност, рискувайки недохранване и други увреждания на здравето им.

Смъртните случаи, свързани с горещината, сред хората над 65 години са се увеличили със 167% през 2023 г. в сравнение с 90-те години на миналия век. Без климатичната криза означава, че подобни смъртни случаи биха се увеличили, но само с 65%. Високите температури също са довели до рекордните 6% повече часове загубен сън през 2023 г. в сравнение със средното за 1986–2005 г. Лошият сън има дълбоко отрицателно въздействие върху физическото и психическото здраве.

През 2023 г. глобалните емисии на въглероден двуокис, свързани с енергетиката, са достигнали исторически връх, с 1,1% над 2022 г., а делът на изкопаемите горива в световната енергийна система се е увеличил за първи път от десетилетие през 2021 г., достигайки 80,3% от цялата енергия, изтъква докладът. Той  изяснява, че „промените на климата не са далечна заплаха, а непосредствен риск за здравето“.

Страните с умерен климат също виждат последиците от климатичната криза. През 2013-2022 г. общото средно увеличение на смъртните случаи, свързани с горещината в Обединеното кралство, се оценява на девет смъртни случая на 100 000 жители, докато през 2023 г. е имало 8,5 милиона потенциални загубени работни часа поради излагане на топлина. Д-р Леа Беранг Форд, ръководител на Центъра за климатична и здравна сигурност към Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство, която публикува собствен доклад за въздействието върху здравето на глобалното затопляне в Обединеното кралство, казва: „Изменението на климата не е само бъдеща заплаха за здравето. Въздействията върху здравето вече се усещат в страната и в световен мащаб и тези рискове ще се ускорят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп компания, основана от българи, сред ТОП 20 на престижния конкурс TechCrunch Disrupt
Тръмп се качи на боклукчийски камион в опит да се възползва от гафа на Байдън
Президентът Радев: Обявяването на официалните резултати от изборите буди въпроси за честността на вота
Ройтерс: Пекин спира автомобилните инвестиции в страните от ЕС, подкрепили митата за електромобилите
На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
Асоциацията на банките: Половината от спестяванията на българите са до 1000 лева
Пет маркетингови тактики, донесли забележителна печалба на бизнеса
Възходът на кариерния номад или 9 големи тенденции в управлението на кадри