Космическият кораб на NASA ще опита почти да докосне Слънцето на Бъдни вечер
Космически кораб на NASA се опитва да влезе в историята с най-близкия си подход до Слънцето на самата Бъдни вечер, съобщи BBC. Слънчевата сонда Parker се потапя във външната атмосфера на звездата, издържайки на брутални температури и екстремна радиация.
Апаратът ще е е извън комуникация в продължение на няколко дни по време на това прелитане при огромни температур. Учените ще чакат сигнал в 05:00 ч. по Гринуич на 28 декември, за да видят дали корабът е оцелял. Надеждата е, че сондата може да ни помогне да разберем по-добре какво излъчва Слънцето.„Векове наред хората са изучавали Слънцето, но човек не усеща атмосферата на дадено място, докато не го посети“, казва д-р Никола Фокс, ръководител на научния отдел в NASA пред BBC News. „И така не можем наистина да изпитаме атмосферата на нашата звезда, освен ако не долетим до нея“, добавя той.
Слънчевата сонда Parker стартира през 2018 г., насочвайки се към центъра на нашата слънчева система. Корабът вече е преминал покрай Слънцето 21 пъти, като се приближава все повече и посещението, но посещението на Бъдни вечер е рекордно. При най-близкия си подход сондата е на 3,8 милиона мили (6,2 милиона километра) от повърхността на нашата звезда. Това може да не звучи толкова близо, но д-р Никола Фокс от NASA го поглежда от друг ъгъл.. „Ние сме на 93 милиона мили от Слънцето, така че ако сложа Слънцето и Земята на един метър една от друга, слънчевата сонда Parker е на четири сантиметра от Слънцето“, обясни той. Сондата ще трябва да издържи на температури от 1400C и радиация, които могат да повредят електрониката на борда.
Корабът е защитен от 11,5 см дебел въглероден композитен щит, но тактиката на космическия кораб е да влиза и излиза бързо от обсега на звездата. Всъщност той ще се движи по-бързо от всеки създаден от човека обект, летейки с 430 000 мили в час, което е еквивалентът на полет от Лондон до Ню Йорк за по-малко от 30 секунди. Скоростта на Parker идва от огромното гравитационно привличане, което усеща, в близостта си до Слънцето.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.