Косовските сърби вдигнаха барикадите след преговори и призиви от ЕС и САЩ

Косовските сърби вдигнаха барикадите след преговори и призиви от ЕС и САЩ

Косовските сърби, които блокираха пътища в Северно Косово от 19 дни, се съгласиха да започнат да премахват барикадите от четвъртък сутринта. Така те се подчиниха се на призивите на Съединените щати и Европейския съюз за намаляване на напрежението, предаде Reuters. Етническите сърби ще започнат да премахват барикадите си в Северно Косово в четвъртък, потвърди и президентът на Сърбия Александър Вучич. Новината дойде след среща на Вучич с представители на протестиращите сърби късно в сряда.

В сряда бившият служител на реда Деян Пантич, чието задържане предизвика протестите, беше поставен под домашен арест. Придружен от свои висши помощници и военни служители, сръбският президент пристигна в Рашка, близо до косовската граница, два дни, след като сръбската армия беше поставена в най-висока бойна готовност след седмици на ескалиране на напрежението между Белград и Прищина.

„Не си правете илюзии, че някой се притеснява от положението на нашия народ. Но освен че послужиха като повод за ожесточени атаки срещу Сърбия, барикадите показаха тежкото положение на сърбите. И това, което постигнахме, е плод на борбата на хората, които издигнаха барикадите. Никога нямаше да постигнем същия резултат без тях”, посочи Вучич.

През последните дни сърбите в Косово блокираха три гранични пункта със Сърбия, включително и главния пункт в Мердаре. Напрежението в Северно Косово, където етническите сърби са мнозинство, растеше от ноември, когато стотици етнически сръбски полицаи, съдии и прокурори напуснаха работа в знак на протест срещу решението на Прищина да забрани издадените от Белград регистрационни номера.

В сряда президентът на Сърбия Александър Вучич се срещна с представители на протестиращите и каза, че те са се съгласили да премахнат барикадите.

"Това е дълъг процес и ще отнеме време", каза Вучич, цитиран от Ройтерс. Той прочете и изявление от името на косовските сърби, в което те заплашват, че "ако арестите и продължаващият терор срещу сръбския народ продължат, ние ще затворим северната част на Косово за дискриминационните институции на Прищина завинаги".

"Тогава ще поставим барикади, които никога няма да бъдат премахнати и това ще бъде граница за Прищина, която те никога няма да пресекат", се казва в изявлението.

Пуснатия под домашен арест Деян Пантич беше арестуван на 10 декември по подозрение, че е участвал в нападение срещу служители на Централната избирателна комисия.

Освобождаването му от ареста беше едно от условията за премахване на барикадите, a Вучич го нарече "малка тактическа победа".

Блокадите започнаха в понеделник на фона на съобщения за стрелба, последната от които беше извършена късно на 25 декември. Напрежението между Прищина и етническите сърби започна да расте още през ноември, след като косовските власти забраниха издадените от Белград регистрационни номера на автомобили. Някои от блокадите продължиха 19 дни.

На 27 декември косовският вътрешен министър Джелал Свекла каза, че Сърбия, под влиянието на Русия, се стреми да дестабилизира Косово. Обвинението беше отхвърлено от Белград. Сръбските власти казват, че искат да защитят своето малцинство в Косово. Кремъл от своя страна също отхвърли обвиненията на Косово, но заяви, че подкрепя Белград.

Косово, което има преобладаващо етническо албанско мнозинство, се отдели от Сърбия след война през 1998-99 г. Тя обяви независимост през 2008 г., но Белград никога не я призна и насърчава 120 000 етнически сърби в Косово да се противопоставят на властта на централното косовско правителство.

Русия, традиционен съюзник на Сърбия, подкрепя Белград в усилията му да блокира членството на Косово в международни организации, което се подкрепя от САЩ и повечето страни от Европейския съюз.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ