Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза

ЕС

В четвъртък Фидел Кастро щеше да навърши 100 години, а дългата му сянка продължава да тегне над острова. За едни той остава почитан лидер, за когото изпитват носталгия на фона на тежката енергийна блокада от страна на САЩ. Други го обвиняват, че е архитектът на системата, довела Куба до сегашната ѝ криза.

Тази седмица Куба почете Кастро с редица прояви, сред които Международен панаир на книгата, художествени изложби, концерти и срещи на представители на леви организации от целия континент, съобщава Асошиейтед прес.

Плакати с неговия лик висят в болниците, а по улиците са разположени билбордове с негови лозунги, сред които добре познатото „Родина или смърт“. Присъствието му е толкова познато, че много кубинци го наричат просто Фидел.

„Вярвам, че Фидел Кастро оставя на Куба наследство от достойнство, морал, неуморен труд и грижа за бедните“, заяви пред Associated Press писателят и есеист Мигел Барнет, който е и член на Националното събрание. „И философия, превърната в конкретни политики в области като културата, образованието и общественото здравеопазване.“

Стогодишнината на Кастро се отбелязва в момент, когато Куба е подложена на все по-силен натиск, започнал с наложената от администрацията на Тръмп горивна блокада през януари, последвана от серия санкции, целящи да принудят комунистическото правителство да предприеме политически и икономически промени. Тези мерки задълбочиха продължаващата вече пет години икономическа криза, породена и от по-ранни американски санкции и провалена вътрешна финансова реформа.

За кубинците последиците са многобройни: продължителни прекъсвания на електрозахранването, недостиг на гориво и лекарства, спад на промишлената и туристическата активност, отменени полети, ограничения в транспорта и съкратено работно и учебно време.

Кастро управлява Куба в продължение на пет десетилетия — от 1959 г., докато през 2008 г. предаде президентския пост на брат си. Той организираше масови митинги и произнасяше речи, продължаващи с часове. Остана влиятелна фигура до смъртта си през 2016 г.

Фидел Кастро Рус е роден на 13 август 1926 г. в източната част на Куба, в район, известен с производството на захар. Баща му, испански имигрант, първоначално работел по набирането на работници за американски захарни компании, а по-късно изградил собствена преуспяваща плантация.

Малко след като завършва право, Кастро се включва активно в политиката.

През 1953 г. Кастро и над 100 негови последователи атакуват казармата „Монкада“ в Сантяго де Куба в неуспешен опит да свалят диктатора Фулхенсио Батиста. Кастро е заловен и по-късно освободен, след което заминава в изгнание в Мексико.

Той се завръща в Куба заедно с други бунтовници и започва партизанска кампания, която завършва със свалянето на Батиста през 1959 г. и идването на Кастро на власт.

Кастро преобразява Куба радикално чрез аграрна реформа, мащабна кампания за ограмотяване и национализация на частния бизнес — политики, които поставят правителството му на курс на сблъсък със САЩ.

В Латинска Америка и развиващите се страни Кастро се превръща в символ на антиколониалните и революционните движения. Политиките му обаче предизвикват и силна съпротива — първоначално сред заможните кубинци, много от които бягат в САЩ, а впоследствие и сред противниците на монопола на Комунистическата партия върху политическата власт.

„Той е противоречива фигура“, казва историкът Мануел Куеста Муруа, председател на опозиционния Съвет за демократичен преход в Куба.

„Нямаше никакво оправдание да се жертват свободите… Нямаше оправдание да се попречи на останалата част от кубинския народ — и на политическото многообразие и плурализъм в страната — да изразява себе си“, заявява Куеста. „Това създаде разрив, чиито последици продължаваме да усещаме и днес.“

За много по-млади кубинци Кастро все още е икона, но влиянието му е по-малко непосредствено, отколкото за по-възрастните поколения, живели под неговото управление.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна