Куба отложи годишния си панаир на пури поради недостиг на гориво
Куба ще отложи световноизвестния си годишен панаир на пури тази година поради недостиг на гориво, причинен от петролното ембарго на САЩ, обявиха организаторите в събота. Островът преживява продължителни прекъсвания на електрозахранването през последните няколко седмици, пише Euronews.
В официално изявление организаторът на панаира и глобалният монополист върху продажбите на кубински пури, Habanos S.A., заявиха, че решението е взето, за да се „запази високият стандарт на качество на събитието“.
Панаирът е ключово събитие за любителите и дистрибуторите на пури по целия свят, където посетителите посещават тютюневи плантации, участват в търгове и стават свидетели на най-новите занаятчийски изделия.
В изявлението на Habanos S.A. не се посочва нова дата за 26-ото издание на панаира на пури.
Миналата година събитието завърши с търг, на който бяха платени 18 милиона долара за партида от силно желани, ръчно свити пури. Компанията също така отчете рекордни продажби от 827 милиона долара през 2025 г.
Недостигът на гориво също е навредил на туризма на острова, като някои агенции отменят пътувания, понеже правителството затваря хотели и премества туристи, за да пести електроенергия. Няколко културни събития, включително панаир на книгата, също бяха отложени.
В края на януари президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи тарифи на всяка страна, която продава петрол на Куба, тъй като Вашингтон оказва засилен натиск върху комунистическото ръководство на острова да приложи политически и икономически реформи.
Куба внася около 60% от енергийните си доставки и отдавна разчита на Венецуела и Мексико за голяма част от петролните си доставки, които бяха нарушени от действията на САЩ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.