Лондон обвини един от най-големите световни доставчици на суровини в транспортиране на подкупи със самолет

ЕС

Glencore Energy UK, дъщерно дружество на един от най-големите световни доставчици на суровини и редкоземни елементи, швейцарската Glencore, е платило или не е успяло да предотврати плащането на подкупи на служители в пет африкански държави. Това съобщиха от британската Служба за сериозни измами (SFO), съобщават Reuters, The Financial Times и Bloomberg.

Според британските прокурори подкупите са били предавани от офиса в Лондон през офис в Западна Африка до служители на националната петролна и газова компания на Камерун, за да осигурят "благоприятен режим". Според агенцията неидентифициран служител на Glencore е бил подпомаган от служител на компанията в Нигерия, откъдето парите често са били транспортирани до Камерун с частен самолет. Според агенцията през трите години преди март 2015 г. служители на националната петролна и газова компания на Камерун и националната петролна рафинерия на страната са получили 13,7 милиона долара в корупционни сделки.

Друг неидентифициран служител на Glencore е поискал да изнегли 800 000 долара в брой от офиса на компанията в Швейцария, преди да излети с частен самолет в Южен Судан. Британските прокурори също смятат, че средствата са били предадени на служител на Glencore в тази страна, след което част от тях са били използвани за подкупване на държавни чиновници от Южен Судан, които биха могли да повлияят на разпределението на товарите със суров петрол.

От Glencore са признали вина по пет обвинения в измама по отношение на плащания на обща стойност 26,9 милиона долара, като повечето от парите са изпратени на служители на държавната петролна компания в Нигерия, Камерун и Кот д'Ивоар.

Освен това Glencore се признава за виновна по други две обвинения за непредотвратяване на измами във връзка с плащания на повече от 1 милион долара към посредници в Екваториална Гвинея и Южен Судан, някои от които са били насочени към осигуряване на ценни петролни договори, според британските прокурори. "Компанията предлага и се съгласява да плаща подкупи като част от установения си начин на правене на бизнес, корупцията е била повсеместна", заключи прокурорът Александра Хийли.

Общо 28 милиона долара са били платени през петте години от 2011 до 2016 г., според прокурорите. Средствата са били използвани за осигуряване на преференциален достъп до петрол, увеличаване на допустимото количество товари, получаване на ценни сортове петрол и преференциални срокове за доставка.

Говорителят на Glencore Клеър Монтгомъри увери, че "компанията съжалява за щетите, причинени както на национално, така и на обществено ниво в африканските страни, и смята подобна практика за "непростима". Сега „тази практика не съществува под никаква форма в нито една от компаниите на Glencore“, твърди тя.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка