Марко Рубио: Оставаме ангажирани с НАТО

Съединените щати са ангажирани с НАТО както винаги, но изискват от европейските съюзници да изразходват значително повече средства за отбрана, заяви в четвъртък държавният секретар на САЩ Марко Рубио, като добави, че САЩ ще дадат на съюзниците си известно време, за да направят това.
Рубио говори по време на срещата си с колегите си външни министри от НАТО, събрали се в Брюксел на среща на върха, като европейците се надяваха, че той ще разсее съмненията относно позицията на САЩ, дори и при нарастващото напрежение във връзка с новите високи търговски мита на президента Доналд Тръмп, пише „Ройтерс“.
Думите и действията на администрацията на Тръмп повдигат въпроси за бъдещето на НАТО - трансатлантическия съюз, който е в основата на европейската сигурност през последните 75 години.
„Съединените щати са в НАТО... Съединените щати са толкова активни в НАТО, колкото никога досега“, заяви Рубио пред репортери, като отхвърли появилите се съмненията относно този ангажимент като „истерия“.
Рубио добави, че Тръмп „не е против НАТО. Той е против НАТО, която не разполага с необходимите способности, за да изпълни задълженията, които договорът налага на всяка една държава членка“, обясни Рубио.
Тръмп заяви, че военният алианс трябва да изразходва 5% от брутния вътрешен продукт за отбрана - огромно увеличение в сравнение със сегашната цел от 2% и ниво, което в момента не се постига от нито една страна от НАТО, включително САЩ.
Вашингтон също така директно заяви на европейските държави, че не може повече да се фокусира основно върху сигурността на континента.
От седмици европейските съюзници нетърпеливо търсят подробности за сроковете и степента, в която САЩ възнамеряват да намалят участието си в НАТО, за да координират процеса на увеличаване на европейската отбрана с цел избягване на пропуски в сигурността в Европа.
В Брюксел Рубио внесе някакъв елемент на отговор по този въпрос.
„Искаме да си тръгнем оттук с разбирането, че сме на път, реалистичен път, по който всеки един от членовете да се ангажира и да изпълни обещанието си да достигне до 5% от разходите“, каза той и добави, че това включва и САЩ.
„Никой не очаква, че ще успеете да направите това за една или две години. Но пътят трябва да бъде реален“, подчерта Рубио.
Очаква се европейските министри да използват срещата, за да покажат плановете си за увеличаване на разходите за отбрана.
Според оценките на НАТО 23 от 32-те членки на алианса са постигнали или надхвърлили целта от 2% през миналата година. Някои от големите икономики на континента, като Италия и Испания, бяха сред тези, които не постигнаха целта - съответно около 1,5 % и 1,3 %.
Европейските министри вероятно ще използват срещата и за да се опитат да повлияят на преговорите, които Тръмп започна с Русия относно войната в Украйна, предизвикана от инвазията на Москва през 2022 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.