Мъск обеща мозъчни чипове на Neuralink на милиони хора след десет години

ЕС

Американският бизнесмен Илон Мъск предположи, че до десет години мозъчният неврочип, разработен от неговата компания Neuralink, ще може да се използва от милиони хора.

„Ако всичко върви добре, след няколко години ще имаме стотици хора с чипове Neuralink, след пет години може би десетки хиляди, след десет години - милиони“, написа Мъск в социалната мрежа X.

От 2016 г. Neuralink разработва специално устройство, което е способно да предава мозъчни сигнали чрез Bluetooth. Това позволява да бъдат управлявани компютър или смартфон директно, чрез мозъчни импулси.

Самото устройство представлява чип с електроди с размер на малка монета, който се закрепва зад ухото като слухов апарат. От този чип в мозъка отиват до 1,5 хиляди нишковидни електрода, всеки от които е четири пъти по-тънък от човешки косъм.

Чипът Neuralink вече е имплантиран на двама пациенти. Първият, 30-годишният Нолан Арбау, се научи да изпраща съобщения в интернет, да движи компютърна мишка и да играе онлайн шах, въпреки че по-късно някои от електродите отказаха. Операцията на втория пациент, според Мъск, е преминала „много добре“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Крал Чарлз III ще публикува данъчните си плащания за първи път като монарх
Успешните лидери са любопитни. Ето как да вземете пример от тях
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Куба предприема исторически завой към икономическа либерализация
Иран: Преговорите със САЩ не могат да напреднат без мир в Ливан
На днешната дата, 22 юни. Рождениците днес
Боложан е преизбран начело на НЛП, партията затяга вътрешната дисциплина и изключва опозиционни фигури