Мианмар се бори с последиците от мощното земетресение, най-малко 1600 са загинали

В неделя съседните на Мианмар държави изпратиха военни кораби и самолети, натоварени с хуманитарна помощ и спасителен персонал, като част от нарастващите международни усилия след разрушителното земетресение, което опустоши голяма част от бедната страна в Югоизточна Азия, предава Ройтерс.
По данни на военното правителство най-малко 1600 души са загинали, а 3400 са ранени вследствие на труса с магнитуд 7,7 по Рихтер, който удари Мианмар в петък. Това е едно от най-силните земетресения в страната за последните сто години.
„Всички военни и цивилни болници, както и здравните работници, трябва да работят в тясно сътрудничество и с координирани усилия, за да осигурят ефективна медицинска помощ“, заяви ръководителят на хунтата, старши генерал Мин Аун Хлайнг, цитиран от държавните медии.
Според прогнозните модели на Геоложката служба на САЩ броят на жертвите в Мианмар може да надхвърли 10 000 души, а икономическите загуби да надминат годишния БВП на страната.
Земетресението разтърси и съседен Тайланд, където според местните власти е срутило строящ се небостъргач и е причинило смъртта на 17 души в столицата. Най-малко 78 души са останали затрупани под руините.
Това природно бедствие, най-смъртоносното в Мианмар от десетилетия, сериозно повреди ключова инфраструктура, включително летища, магистрали и мостове, което забавя хуманитарните операции, съобщиха от ООН.
Няма помощ, няма спасители
Земетресението засегна страна, която вече е потънала в хаос заради гражданската война, разразила се след военния преврат през 2021 г. Свалянето на демократично избраното правителство на нобеловата лауреатка Аун Сан Су Чи доведе до въоръжено въстание в цялата страна.
Продължаващите боеве разклатиха икономиката на Мианмар, по-рано известен като Бирма, разселиха над 3,5 милиона души и оставиха основни услуги, включително здравеопазването, в разруха.
Опозиционното Правителство на националното единство (NUG), включващо бивши членове на свалената администрация, обяви, че контролираните от него милиции ще прекратят всички настъпателни действия за две седмици, считано от неделя.
„NUG, заедно със силите на съпротивата, съюзнически организации и граждански групи, ще проведе спасителни операции“, се казва в тяхното изявление.
В най-тежко засегнатите райони жителите съобщават пред "Ройтерс", че държавната помощ е минимална и хората са принудени да се справят сами.
„Целият град Сагаинг, близо до епицентъра на земетресението, е напълно разрушен“, разказва жителят Хан Зин. „Навсякъде има развалини – много сгради са се срутили до основи“, споделя той по телефона. Голяма част от града е без електричество, а питейната вода е на изчерпване.
„Не сме получили никаква помощ, няма спасители“, допълва той.
В град Мандалай, от другата страна на река Иравади, спасител заяви, че повечето спасителни операции се провеждат от малки, самоорганизирани групи от жители, които нямат необходимото оборудване.
„Опитваме се да достигнем до затрупаните хора, но сградите остават нестабилни, докато работим“, каза той, пожелавайки анонимност поради съображения за сигурност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.