Мицотакис обвърза европейското бъдеще на Скопие със спазването на Преспанския договор, ЕС също реагира (обзор)

Мицотакис обвърза европейското бъдеще на Скопие със спазването на Преспанския договор, ЕС също реагира (обзор)

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис реагира остро на вчерашната клетва пред парламента в Скопие на новоизбраната президентка на Северна Македония Гордана Силяновска, която не нарече страната си с конституционното ѝ име Северна Македония, а само „Македония“.

„Провокативното решение на новия президент на Северна Македония да наруши официалния текст на клетвата си и да назове страната си с различно име представлява незаконна и недопустима инициатива. Акт, който нарушава Преспанския договор и самата конституция на държавата ѝ. (По този начин) обаче тя подкопава и бъдещето ѝ, както вече заявиха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел“, коментира във фейсбук профила си гръцкият премиер, съобщава  АНА-МПА, цитирана от БТА.

Мицотакис припомня, че като опозиция през 2019 г. партията му Нова демокрация е гласувала срещу ратификацията на Преспанския договор, но вече на власт е зачитала подписа на Гърция под един международен договор. „За съжаление последните събития потвърждават правотата на трайно резервираната ни позиция“, допълва той.

Гръцкият премиер подчертава, че „Гърция отхвърля действия като тези, с които започва мандата си г-жа Силяновска (и) я призовава да се върне към законните си правомощия и към начина на поведение, който следва от ролята ѝ. Заявяваме категорично, че няма да приемем подобни отклонения и повтаряме, че всякакъв напредък в двустранните отношения, както и всяка стъпка на Скопие към Европа, зависят от искреното спазване на договореностите. От точната употреба на конституционното име на съседната страна. И, разбира се, от избягването на провокации“.

Подобна позиция изрази още снощи и гръцкото министерство на външните работи.

През 2018 г. Атина и Скопие подписаха в Преспа договор, с който дотогавашната Република Македония се съгласи да промени името си на „Република Северна Македония“, а Гърция оттегли възраженията си към присъединяването ѝ към НАТО и Европейския съюз. 

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен също отправи вчера предупреждение към Скопие да се придържа към Преспанския договор, а ЕС излезе днес с призив страната да прилага добросъвестно договорките със София и Атина.

"Очакваме новият президент и новото правителство на Република Северна Македония да работят за изпълване на очакванията за постигане на напредък на страната по пътя към ЕС", заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с клетвата на президента на Северна Македония Гордана Силяновска вчера.

"Очакванията към Северна Македония бяха подробно изложени в последния доклад за напредъка на страната към ЕС миналата есен, отбеляза говорителят. Беше посочена важността от поддържането на добро регионално сътрудничество, на добри междудържавни отношения, от добросъвестното прилагане на сключените двустранни договори, включително договора от Преспа и договора за приятелство и добросъседство с България. Това очаква ЕС", обобщи говорителят.

Вярваме, че новите власти в Скопие ще продължат по този път. Засега не искаме да се произнасяме какво би станало, ако не го направят, добави той.

Министерството на външните работи на Република Северна Македония също призова днес политиците в страната „особено на избраните държавни функционери” да бъдат внимателни по отношение на спазване на договора от Преспа, предава БТА.

В съобщение от ведомството, чийто министър все още е Буяр Османи, се „потвърждава твърдата решимост на страната за недвусмислено спазване на конституционните разпоредби, както и на всички международно поети задължения като пълното спазване на Споразумението за стратегическо партньорство между Република Северна Македония и Република Гърция”. 

„През последните седем години двете съседни държави развиха изключително високо ниво на политически диалог, което доведе до неколкократно увеличаване на икономическото сътрудничество и изграждането на положителни отношения между хората. Тези ползи доведоха до членството на страната в НАТО, започването на преговори с Европейския съюз, както и надграждането на Стратегическото партньорство в Стратегически диалог със САЩ. Поддържането на евроатлантическия курс на страната е основен стратегически интерес и гарант за дългосрочната сигурност и стабилност на страната”, се казва в съобщението. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ