Монголия започва плавен отказ от кирилицата, минава на националната си писменост

Монголия започва плавен отказ от кирилицата, минава на националната си писменост

От 2025 г. всички държавни и общински власти на Монголия започват да използват националната писменост заедно с кирилицата в официални документи, в съответствие със закона за монголския език. Това съобщиха от Министерството на образованието на страната. За постепенното прилагане на разпоредбите на закона за монголския език, приет от Великия държавен хурал (парламента) на страната през 2015 г., държавните организации и местните власти използват в документите национална писменост в допълнение към кирилицата от 2025 г.“, се казва в изявление на ведомството.

В него се припомня, че този член от закона влиза в сила на 1 януари, който е почивен ден в Монголия, така че прилагането на новата разпоредба започва на 2 януари като първи работен ден на 2025 г. За да се гарантира прилагането на закона, образователните институции ще продължат да преподават в различни формати и на националната монголска писменост.

Най-утвърдената версия за създаването на национална вертикална писмена система е указът на Чингис хан за адаптирането на уйгурската писмена система към монголския език. Учените предполагат, че в процеса на подписване на договори с Китай, където йероглифите са били написани вертикално, монголците са въвели вертикална система на тяхното писане. Най-ранният писмен паметник е текст, издълбан върху каменна стена, известна като „Камъкът на Чингис“. Класическата монголска писменост е използвана от народностите буряти и калмики в Монголия,  до 30-те години на ХХ в.  След това те са прехвърлени на латиница като част от въведена от руснаците езикова реформа през 1931 г. , а след това и на и на кирилица през 1939 г. Официално, под влиянието на Съветския съюз, Монголия преминава на кирилица през 1941 г. Националната писменост започва да се нарича „старомонголска“, въпреки че остава втората държавна писменост в китайския автономен регион на Вътрешна Монголия. След демократичните промени в Монголия през 90-те години, интересът към националната писменост се увеличава и тя започва да се въвежда в училищата и да се провеждат курсове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ