Нобелови лауреати призовават Сената да отхвърли номинацията на Робърт Кенеди-младши за здравен министър на САЩ

ЕС

Повече от 75 носители на Нобелова награда са подписали писмо, призоваващо сенаторите да не одобрят кандидатурата на Робърт Кенеди-младши за министър на здравеопазването и социалните услуги в кабинета на Доналд Тръмп, предаде  „Ню Йорк Таймс“.

Писмото, получено от изданието, е първият случай от много години насам, когато Нобелови лауреати се обединяват срещу избор на кабинет, според д-р Ричард Робъртс, носител на Нобелова награда за физиология и медицина от 1993 г., който е помогнал за изготвянето на писмото. Групата се опитва да стои настрана от политиката, когато е възможно, каза той.

Но одобрението на Кенеди, твърд критик на наложените медицински практики, който е бил враждебен към учените и агенциите, които ще ръководи, е заплаха, която Нобеловите лауреати не могат да пренебрегнат, каза д-р Робъртс.

„Тези политически атаки срещу науката са много вредни. Трябва да се изправиш и да го защитиш“, добави той.

Лауреатите се запитаха дали Кенеди, за когото казват, че има липса на компетенции в медицината, науката или администрацията, е годен да ръководи отдела, отговорен за защитата на общественото здраве и финансирането на биомедицински изследвания.

„Поставянето на Кенеди начело на DHHS би застрашило здравето на обществото и би подкопало глобалното лидерство на Америка в здравните науки“, се предупреждава писмото.

Ако бъде одобрен, противопоставянето на Кенеди на добре установени инструменти за обществено здраве, като ваксини и флуориране на питейната вода, би представлявало риск за благосъстоянието на страната, се посочва още в писмото.

Лауреатите осъдиха популяризирането на теории на конспирацията от Кенеди. Кенеди погрешно свърза ваксините с аутизма, отхвърли установената наука, показваща, че ХИВ причинява СПИН и предполага, без доказателства, че коронавирусът е пощадил определени етнически групи.

Лауреатите отбелязаха също, че Кенеди е бил „войнствен критик“ на агенциите, които биха попаднали в неговата компетенция, включително Агенцията за контрол на храните и лекарствата, Центровете за контрол и превенция на заболяванията и Националните здравни институти.

Кенеди е казвал, че учените по ваксини „трябва да са в затвора и ключът трябва да бъде изхвърлен“, според Ен Би Си

„Лидерът на DHHS трябва да продължи да подхранва и подобрява, а не да заплашва, тези важни и високо уважавани институции и техните служители“, се казва в писмото.

В изявление в понеделник вечерта говорителка на преходния екип на Тръмп каза: „Американците са уморени от елитите, които им казват какво да правят и как да го правят. Нашата здравна система в тази страна е разбита, г-н Кенеди ще изпълни програмата на президента Тръмп, за да възстанови целостта на нашето здравеопазване и да направи Америка отново здрава“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер