ООН иска международно разследване за нарушения на човешките права във войната на Израел срещу "Хамас"

ООН иска международно разследване за нарушения на човешките права във войната на Израел срещу Хамас

Върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк каза днес, че има "изключително тежки обвинения" за нарушения на международното право във войната на Израел срещу "Хамас" и поиска провеждането на международно разследване, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

В отговор посланикът на Израел в ООН заяви, че международното право не е "самоубийствен пакт", който позволява на терористични организации "да се ползват с постоянна международна подкрепа". Представителят на палестинците от своя страна призова международната общност да се "събуди" пред лицето на това, което той определи като "клане" и "геноцид".

"Изключително тежките обвинения за сериозни и многобройни нарушения на международното хуманитарно право, независимо кой ги извършва, изискват щателно разследване и установяване на онези, които носят отговорност за тях", заяви Тюрк на брифинг на страните членки за неотдавнашното си посещение в Близкия изток. "Необходимо е международно разследване", подчерта той.

Върховният комисар заяви, че кризата се разпростира далеч отвъд пределите на ивицата Газа и изрази дълбоко безпокойство от "засилването на насилието и тежката дискриминация срещу палестинците в окупираната ивица Газа, включително в Източен Йерусалим".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
За първи път: Съд в Гърция наложи 1,7 млн. евро глоба за жестокост към животни
Специалистът Моуриньо остави 747 000 евро сметка за хотел при напускането на „Фенербахче“
Президентът наложи вето върху решението за назначаване на особен управител в Лукойл
Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе
Корупционен скандал в Украйна: $100 млн. източени от енергетиката, кой е виновен?
Силна магнитна буря може да доведе до появата на сияние над България
Енергийният министър: България има бензин за половин година и дизел за четири месеца