ООН: Повечето жертви на бедствието в Либия е можело да бъдат избегнати

ООН: Повечето жертви на бедствието в Либия е можело да бъдат избегнати

ООН: Повечето жертви на бедствието в Либия е можело да бъдат избегнати

Организацията на обединените нации (ООН) заяви в четвъртък, че повечето от хилядите смъртни случаи при наводнението в Либия е можело да бъдат избегнати, ако системите за ранно предупреждение и управление при извънредни ситуации са функционирали правилно, предаде Франс прес.

При по-добра координация в разтърсената от кризи страна, човешките жертви можеха да бъдат много по-малки, каза Световната метеорологична организация (СМО) на ООН.

Организацията предупреди, че други страни, засегнати от конфликти, са изправени пред подобни, опасни пропуски в техните системи за ранно предупреждение.

Ако системата в Либия работеше правилно, „силите за управление на извънредни ситуации щяха да могат да извършат евакуацията на хората и можехме да избегнем повечето човешки жертви“, каза шефът на СМО Петери Таалас пред репортери в Женева.

Коментарите му идват, след като внезапно наводнение с размерите на цунами удари източна Либия през уикенда, убивайки най-малко 4000 души, като още много хиляди са изчезнали. Опасенията са, че броят на жертвите може да нарасне до 20 хил.

Огромният прилив на вода спука два язовира нагоре по течението на реката и превърна град Дерна в апокалиптична пустош, където цели градски блокове и неизброим брой хора бяха отнесени в Средиземно море.

Таалас каза, че липсата на метеорологична прогноза и действия по ранни предупреждения са допринесли в голяма степен за размера на бедствието.

Дългият вътрешен конфликт и политическата криза, от които страда страната, означават, че голяма част от нейната метеорологична наблюдателна мрежа е била много унищожена, ИТ системите са унищожени, каза той.

„Наводненията дойдоха и не беше извършена евакуация, защото нямаше подходящи системи за ранно предупреждение“, добави Таалас.

Националният метеорологичен център на Либия издаде ранни предупреждения за екстремни метеорологични условия, идващи 72 часа предварително, и уведоми правителствените власти по имейл, призовавайки ги да предприемат превантивни мерки.

Според СМО обаче не е ясно дали предупрежденията са били ефективно разпространени.

Докато някога е имало тясно сътрудничество между метеорологичните служби и управлението на бедствия в цяла Либия, това вече не е така.

Освен че не е била наредена евакуация, в няколко източни града, включително Дерна, в действие е бил полицейски час, което означава, че повечето хора са били в домовете си, когато язовирите са се спукали.

Регионалният офис на СМО в Бахрейн каза, че „проблемът не е в издаването на предупреждението“ навреме, а фактът, че „нямаше капацитет за справяне с такава ситуация“, особено след като повредата на двата язовира създаде „безпрецедентен“ проблем.

Таалас предупреди, че други страни, засегнати от конфликт, са изправени пред подобни опасни пропуски в ранното предупреждение, включително Судан, опустошен от петмесечни битки между армията и паравоенна група.

Той каза, че ръководителят на метеорологичната служба на страната му е казал, че по-голямата част от служителите „са избягали от Хартум и вече не могат да прогнозират такъв вид метеорологични явления със силно въздействие“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ