Орбан блокира финансирането на Украйна, Вашингтон не го счита за свой проблем
Блокадата на унгарския премиер Виктор Орбан върху кредита за Украйна не е въпрос на САЩ, заяви посланикът на Вашингтон в ЕС, дни след като Доналд Тръмп подкрепи кампанията за преизбиране на унгарския премиер, предава POLITICO.
„Това е вътрешен въпрос на ЕС, не е въпрос на САЩ; те трябва да решат как ще финансират Украйна и в какъв обем“, каза Андрю Пуздер в интервю за POLITICO.
САЩ засилиха натиска върху Европа да увеличи финансовата помощ за Украйна, след като Доналд Тръмп се върна на власт. Всички страни от ЕС се съгласиха на кредит от 90 милиарда евро за Украйна, но Орбан промени решението си след спирането на руския петрол по тръбопровода „Дружба“. Въпреки близките връзки между Тръмп и Орбан, Пуздер заяви, че от ЕС зависи да намери начин да финансира Киев.
„Дали този кредит ще бъде одобрен и при какви условия, е въпрос, който ЕС трябва да реши вътрешно, и имам пълно доверие, че ще го направят“, каза Пуздер. Той добави, че САЩ са „доволни“ да продават повече оръжие на Украйна, което Киев може да плати с кредита от ЕС.
В събота Тръмп подкрепи Орбан преди изборите на 12 април с видео, излъчено на Консервативната политическа конференция (CPAC) в Будапеща.
„Той е фантастичен човек и е голяма чест да го подкрепя. Подкрепих го и миналия път, когато спечели, и свърши фантастична работа за страната си“, каза Тръмп.
На въпрос дали обвиненията, че унгарският външен министър е информирал Москва за вътрешни разговори на ЕС, биха променили позицията на Вашингтон към Орбан, Пуздер отговори, че „очевидно това е решение на президента“, но добави, че Тръмп „харесва“ унгарския премиер.
„Те се подкрепят взаимно и това е определено решение на президента.“
Пуздер отказа да коментира обвиненията, но каза, че има „много добри отношения“ с унгарските представители в Брюксел.
„Мисля, че Унгария е била много приятелски настроена към САЩ и наистина споделяме гледни точки по определени въпроси с тях“, каза той, като посочи миграцията като ключова точка на съгласие.
Той добави, че ЕС сега възприема унгарския модел чрез затягане на миграционната си политика.
„Мисля, че много от праха, който се разпиля около Унгария и нейните отношения с ЕС, ще се утаи след изборите. Независимо коя партия спечели, мисля, че много от тези въпроси ще се решат след края на изборите“, добави Пуздер.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Бюджетната комисия одобри на второ четене вдигането на тавана на дълга
Политика |ИПИ: Контролът върху хоспитализациите у нас липсва или е ограничен
България |Европейският парламент одобри трансатлантическото търговско споразумение със САЩ
Любопитно |Симеон Дянков: Общият дефицит за 2025 година е около 5,5% от БВП
България |Германия официално отхвърли офертата на UniCredit за Commerzbank
Финанси |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
Енергетика |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.