Парламентът на Украйна на крачка от ратифицирането на сделката за минералните находища със САЩ

ЕС

Очаква се парламентът на Украйна да одобри сделката със Съединените щати за разработването на украински минерални находища през следващите седмици.

Украинският вицепремиер Юлия Свириденко вече подписа споразумението за разработване на природните богатства на Украйна във Вашингтон на 30 април. Предстои обаче уточняването на някои подробности, преди съвместният американо-украински инвестиционен фонд да започне да работи. 

Президентът на Украйна Володимир Зеленски определи споразумението като първи резултат от срещата си Доналд Тръмп във Ватикана по време на погребението на папа Франциск миналата събота.

Американският министър на финансите Скот Бесънт заяви, че сделката изпраща силно послание към Русия, че няма разминаване в целите на Съединените щати и Украйна, и дава на президента Тръмп възможност да преговаря с Москва от по-силна позиция.

Междувременно вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че войната в Украйна няма да свърши скоро. 

"Всичко ще зависи от руснаците и украинците сега, когато всяка една от двете страни знае какви са условията за мир на другата", каза Ванс в интервю за Фокс нюз. 

По думите му, "сега на тях се пада да постигнат споразумение и да спрат този брутален конфликт".

На този фон боевете продължават. Съобщено беше, че 14 души са били ранени снощи по време на атака с дронове в украинския град Запорожие. По града са нанесени най-малко 10 удара, като под прицел са били взети частни домове, високи блокове, учебни заведения и инфраструктурни обекти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Румен Радев върна изпълнен първия мандат. Новото правителство - с едно министерство по-малко
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Клисурски: Фискалният резерв възлиза на 6,8 млрд. евро. Пари в държавата в момента има
Звездите за бизнеса от 4 до 10 май: Практични решения и устойчиви стратегии
Цените на луксозните имоти скачат. Къде инвестират богатите?
Ръст на хантавируса в Аржентина след случаите на заразени на круизен кораб
Щерьо Ножаров: България не е в дългова спирала, но рискът от корекционна процедура остава