Пекин: Въпросът с Тайван е вътрешен за Китай и САЩ нямат право да се намесват

Пекин: Въпросът с Тайван е вътрешен за Китай и САЩ нямат право да се намесват

Пекин: Въпросът с Тайван е вътрешен за Китай и САЩ нямат право да се намесват

Китай обвини Съединените щати, че изпращат „много погрешни, опасни сигнали“ на Тайван, след като американският държавен секретар каза на китайския си колега в петък, че поддържането на мира и стабилността на острова е жизненоважно, предаде Си Ен Би Си.

Тайван беше във фокуса на 90-минутните, „директни и честни“ разговори между държавния секретар Антъни Блинкен и китайския външен министър Ван И в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

„От наша страна, държавният секретар даде кристално ясно да се разбере, че в съответствие с нашата дългогодишна политика за един Китай, която не се е променила, поддържането на мира и стабилността през Тайванския проток е жизнено важно“, каза представител на администрация на САЩ.

В изявление относно срещата китайското външно министерство заяви, че колкото е по-сериозна  активността на Тайван за независимост, толкова по-малка е вероятността да има мирно уреждане на въпроса.

„Въпросът с Тайван е вътрешен китайски въпрос и Съединените щати нямат право да се намесват в това какъв метод ще бъде използван за разрешаването му“, каза Ван, цитиран от министерството.

Напрежението около Тайван се повиши след посещение там през август на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. То бе последвано от широкомащабни китайски военни учения, както и обещанието на президента на САЩ Джо Байдън да защитава демократично управлявания остров.

Изявлението на Байдън представлява най-ясното становище за ангажиране на американски войски да защитават острова. Това беше и последният пример, в който той изглежда надхвърля дългогодишната американска политика на „стратегическа неяснота“, която не дава да се разбере дали Съединените щати ще отговорят военно на атака срещу Тайван.

Белият дом настоя, че политиката му за Тайван не се е променила, но Китай каза, че забележките на Байдън изпращат грешен сигнал към онези, които търсят независим Тайван.

В телефонен разговор с Байдън през юли китайският лидер Си Дзинпин отправи предупреждение за Тайван, като каза, че „тези, които си играят с огъня, ще загинат от него“.

Пекин гледа на Тайван като на отцепническа провинция, която трябва да бъде „обединена" с континента.

Правителството на Тайван категорично възразява срещу претенциите на Китай за суверенитет и казва, че само 23-милионното население на острова може да решава бъдещето му.

Министерството на външните работи на Тайван, в отговор на срещата между Блинкен и Ван, каза, че „скорошните провокативни действия“ на Китай са превърнали Тайванския проток във фокус на дискусия и Китай се опитва да „обърка международната публика с аргументи и критики, които противоречат на реалността“.

Държавният департамент каза по-рано, че срещата на Блинкен с Ван е част от усилията на САЩ за „поддържане на отворени линии за комуникация“, а високопоставеният служител каза, че Блинкен е потвърдил отвореността на САЩ за „сътрудничество с Китай по въпроси от глобален интерес“.

Блинкън също „подчерта последиците“, ако Китай предостави материална подкрепа за нахлуването на Русия в Украйна или се включи в масово избягване на санкциите, добави служителят.

Американски служители в миналото са казвали, че не са виждали доказателства Китай да предоставя такава подкрепа.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ