Подозират Китай в опити да помогне на Русия без нарушение на западните санкции

Подозират Китай в опити да помогне на Русия без нарушение на западните санкции

Властите в Китай се опитват да окажат помощ на Русия без да нарушат западните санкции, пише The Washington Post.

Според информация на изданието Москва била засечена два пъти да оказва натиск над Пекин, за да предложи нови форми за икономическа подкрепа. По-точно Русия иска от Китай да спазва търговските договорености между двете страни, а също така да окаже финансова и технологична подкрепа в засегнатите от наложените санкции отрасли.

Източници на вестника в Пекин казват, че „Китай се е оказал в затруднено положение в стремежа си да помогне на своя най-важен стратегически партньор“. Китайският лидер Си Дзинпин наредил да бъде измислен начин как да се помогне на Русия финансово, без да бъде нарушаван санкционният режим. В края на 2022 г. стокооборотът между Русия и Китай може да достигне 200 милиарда долара. Тази търговска перспектива беше посочена от руският зам.-министър на външните работи Игор Моргулов.

Дипломатът изтъкнал, че според данните от миналата година стокооборотът е достигнал до рекордните 140 млрд. долара, а тази година се очаква ръст от 30 – 35 процента. По думите му китайските партньори са готови да увеличават оборотите, независимо от логистичните трудности.

„Приветстваме такъв подход и сме убедени, че в крайна сметка връзките ни ще се възползват от сегашните промени“, обобщил дипломатът.

Според министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров при сегашните обстоятелства отношенията между Русия и Китай ще се развиват още по-бързо.

От китайското Министерство на външните работи посочват, че отношенията между двете страни не се поддават на външни влияния, имат значителни вътрешни сили и самостоятелни ценности.

В медиите все по-често се появяват материали, които твърдят за провал на икономическата война на Запада с Русия. По-точно китайският Global Times от 3 юни посочва, че позицията на западната коалиция срещу Русия изглежда все по-разклатена, доколкото нейните членове се сблъскват с практически загуби заради санкциите.

Според мнението на авторите на статията, шестият пакет от санкции на ЕС, включващ ембарго на руския нефт, може да доведе до недостиг на енергоресурси в Европа за предстоящата зима.

„Европейците не са толкова глупави, че да вредят на себе си само, за да правят компания на САЩ в тази игра. Когато бъдат засегнати интересите на няколко западни държави, разклатеното единство се пука по шевовете“, пише още в статията.

Наблюдателят на британският вестник The Guardian  Лари Елиот признава в публикация от 2 юни, че икономическата война на Запада срещу Русия не върви по план, а дори и по-зле за Запада. По неговите думи санкциите са повишили стойността при експорта на нефт и газ от Русия и са довели до повишение на нейния търговски баланс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ