Покачването на морското равнище вече е неизбежно

Покачването на морското равнище вече е неизбежно

Покачването на морското равнище вече е неизбежно

Голямото покачване на морското равнище от топенето на ледената шапка на Гренландия вече е неизбежно, установиха учени, дори ако изгарянето на изкопаеми горива, което предизвиква климатичната криза, приключи за една нощ.

Изследването показва, че глобалното затопляне досега ще причини абсолютно минимално покачване на морското равнище от 27 см само от Гренландия, където 110 тона лед се топи.

Милиарди хора живеят в крайбрежните региони, което прави наводненията, дължащи се на покачването на морското нива, едно от най-големите дългосрочни въздействия на климатичната криза. Ако рекордното топене на Гренландия през 2012 г. се превърне в рутинно събитие, което е очевидно, тогава изчезването на ледената ѝ шапка ще доведе до „зашеметяващото “  покачване на морското равнище със 78 см, предупреждават учените, предаде The Guardian.

Предишни проучвания са използвали компютърни модели на поведението на ледената шапка за оценка на бъдещите загуби, но физическите процеси са сложни и това води до значителна несигурност в резултатите.

За разлика от това, изследването, публикувано в списание Nature Climate Change , използва сателитни измервания на загубите на лед от Гренландия и формата на ледената шапка от 2000 до 2019 г. Тези данни позволиха на учените да изчислят до каква степен глобалното затопляне до момента е извадило ледената покривка от равновесие, при което снеговалежът съответства на изгубения лед.

„Това е много консервативен минимум. Реално стойността ще се удвои до края на века”, посочи ръководителят на изследването проф. Джейсън Бокс от Националния геоложки институт на Дания и Гренландия (Geus).

Предимството на този анализ е, че предоставя солидна оценка на неизбежното покачване на морското равнище, но използваният метод не посочва времева скала, през която ледът ще бъде изгубен. Учените обаче са категорични, че това ще се случи скоро.

„Минимумът от 27 см е дефицитът на покачване на морското равнище, който сме натрупали до момента и той ще бъде изплатен, независимо какво правим занапред. Независимо дали ще се случи след 100 или 150 години. То ще се случи. Разликата между 78 и 27 см дава надежда, че нещо може да направим с  прилагане на Парижкото споразумение. Все още има много място за минимизиране на щетите “, отбеляза д-р Уилям Колган от Geus.

Глетчерите в Хималаите и Алпите вече са на път да загубят съответно една трета и половината от своя лед, докато някои учени също смятат, че ледената покривка на Западна Антарктика е преминала точката, при която големите загуби са неизбежни. Затоплящите се океани също се разширяват, допринасяйки за повишаване на морското равнище.

Колапсът на колосалната източна антарктическа ледена покривка, който би довел до 52-метрово покачване на морското равнище, ако всичко се стопи, може да бъде предотвратено, ако се предприемат бързи действия за климата.

 „Резултатите от това ново проучване са трудни за пренебрегване от всички бизнес лидери и политици, загрижени за бъдещето на човечеството. Това е лоша новина за близо 600 милиона души, които живеят в крайбрежните зони по света. С повишаването на морското равнище те ще бъдат все по-уязвими и това застрашава приблизително 1 трилион долара от глобалното богатство. Световните лидери трябва бързо да увеличат финансирането за адаптиране към климатичните промени”, призова проф. Гейл Уайтман от университета в Ексетър.

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ