Ползването на пестициди в света почти се е удвоило през последните 30 г.
Използването на пестициди в глобален мащаб е нараснало с 80% от 1990 г. досега. Очаква се до 2023 г. общата стойност на всички използвани пестициди да достигне близо 130,7 млрд. долара. Химическите вещества, използвани в растениевъдството, са отговорни за около 11 000 смъртни случаи и отравянето на 385 милиона души всяка година. Това са основните изводи от т.нар. Атлас на пестицидите – анализ на употребата и последствията от това, изготвен от Heinrich-Böll-Stiftung, Friends of the Earth Europe и PAN Europe, огласен днес.
Европейският съюз е един от най-големите световни пазари за пестициди с почти една четвърт дял на световния пазар. ЕС е регионът с най-голям износ, като все повече продава в страни от глобалния юг, където пестицидите, които всъщност са забранени в страните от Блока, могат да бъдат изнесени. През 2018 г. европейските агрохимически компании са изнесли 81 000 т химически вещества за растителна защита, забранени в техните собствени полета, се казва в доклада. Там се посочва, че малък брой корпорации контролират този пазар. Четири водещи фирми – Syngenta Group, Bayer, Corteva и BASF, държат около 70% от световния пазар на пестициди.
„Доказателствата са потресаващи, сегашната хранителна система, базирана на употреба на отровни химикали, сериозно проваля фермерите и потребителите и подхранва колапса на биоразнообразието. ЕС трябва да спре да си затваря очите за все по-токсичната търговия на агробизнеса и вместо това да се вслуша в своите граждани. Европа трябва да преосмисли своето производство на храни, да го насочи към агроекология и земеделие без пестициди. Агроекологичните принципи ни предлагат изход – чрез възстановяване на екосистемите, изграждане на по-голяма устойчивост срещу вредители и допринасяне за справяне с кризите на климата и биоразнообразието“, отбелязва Клара Бургин от Friends of the Earth Europe.
Нарастващото количество пестициди, използвани в световен мащаб, води до нарастване на отравянията с тях, особено в глобалния юг, където земеделските работници често не са достатъчно защитени. Според консервативни изчисления има около 255 милиона случаи на отравяне в Азия, малко над 100 милиона в Африка и около 1,6 милиона в Европа.
„Законодателството в ЕС не е успяло досега да намали употребата на пестициди, въпреки научните аргументи. Стратегията „от фермата до вилицата“ е добро начало за преход от селскостопански системи, силно зависими от агрохимикалите, но Общата селскостопанска политика на ЕС трябва да бъде приведена в съответствие. Важно е да припомним, че забавянето на екологичните политики сега ще навреди на глобалната продоволствена сигурност, която вече е застрашена от влошени екосистеми и климатичната криза”, подчертава д-р Име Шолц, президент на Heinrich-Böll-Stiftung.
Трите организации, автори на изследването, призовават лидерите в Европа да си поставят по-амбициозни цели за намаляване на пестицидите и за подкрепа за фермерите в прехода им към агроекология. Те настояват за прекратяване на двойните стандарти и забрана за износа им за трети страни. Германия и Франция вече вървят напред и ЕС трябва да ги последва, категорични са лидерите им.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.