Посланиците на САЩ, Канада и Великобритания бяха привикани в руското Външно министерство

Посланиците на САЩ, Канада и Великобритания бяха привикани в руското Външно министерство

Посланиците на Съединените щати, Великобритания и Канада бяха привикани в руското Външно министерство във вторник. От ведомството ги обвиниха в "груба намеса във вътрешните работи на Русия и действия, които са несъвместими с дипломатическия им статут". От външнополитическото ведомство не конкретизираха какви действия имат предвид.

Още в понеделник обаче обаче говорителката на министерството Мария Захарова определи като "намеса във вътрешните работи на Русия" и "опит за натиск над руската съдебна система" изказванията на посланиците след огласяването на присъдата на известния журналист и опозиционер Владимир Кара-Мурза /на снимката/. Тримата дипломати присъстваха в съдебната зала. Според нея „тези действия не могат да бъдат наречени по друг начин освен опит за натиск върху руското правосъдие“.

След приключването на заседанието посланикът на Великобритания Дебора Бронърт призова за незабавното освобождаване на Кара-Мурза, който освен руски има и британски паспорт. Опозиционерът беше осъден на 25 години колония със строг режим и по трите повдигнати от прокуратурата обвинения: държавна измяна, разпространение на недостоверна информация за руската армия и работа в "нежелателна организация".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Откритие: Древни статуи пренаписват праисторията на човечеството
Рекорд: Броят на милиардерите в света се е увеличил с 287 души през 2025 г.
30 месеца затвор за лекар, продавал кетамин на звездата от "Приятели“ Матю Пери
Венецуелският президент Мадуро нарече телефонния си разговор с Тръмп „уважителен и топъл“
ЕС предлага нов план за използване на руски активи за финансиране на Украйна
Османската династия съди турчин, сключил еднополов брак и представящ се за османски принц
Администрацията на Тръмп нареди засилена проверка на кандидатите за виза H-1B
Финтех компанията Revolut ограничи преводи в карти, издадени от над 50 държави