Постоянният представител на САЩ в NATO: Остава последният ярд за уреждане на войната в Украйна

ЕС

Споразумението в Украйна е по-близо от всякога, но последните стъпки за прекратяване на конфликта ще бъдат най-трудни, заяви постоянният представител на САЩ в НАТО Матю Уитакър, говорейки на събитие на Президентската фондация „Роналд Рейгън“ в Калифорния. Речта беше публикувана в YouTube канала на фондацията. Постоянният представител сравни ситуацията със споразумението в Украйна с американския футбол.

„В американския футбол последният ярд в червената зона е най-трудният. Мисля, че същата идея важи и тук. Последният метър ще бъде труден, но имам добро предчувствие“, отбеляза той.

Уитакър направи подобно изявление седмица по-рано по Fox News, че мирно споразумение е „на хоризонта“. Той обяви окончателното съгласуване по няколко договорености по пътя към споразумение. Първото е „коалиция на желаещите“, която включва около 50 съюзнически държави, много от които са членове на NATO, които възнамеряват да се споразумеят за определена рамка за сигурност за Украйна, каза дипломатът.

През януари американската разузнавателна и аналитична компания Stratfor прогнозира, че шансовете за мирно споразумение между Русия и Украйна през 2026 г. се увеличават, но всяко споразумение би било „крехко“ и до голяма степен изгодно за Русия. Анализаторите смятат, че вероятността за мирно уреждане в Украйна тази година се увеличава, отчасти поради предстоящите есенни междинни избори за Конгрес на САЩ, когато демократите биха могли да добър резултат. Според Stratfor Москва може да се опита да ускори постигането на споразумение с администрацията на американския президент Доналд Тръмп при по-благоприятни условия, ако сметне настоящия период, преди формирането на „враждебен“ Конгрес, като сега използват „оптимален прозорец на възможностите“.

Bloomberg, позовавайки се на източници, съобщи, че специалният президентски пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на Тръмп Джаред Кушнер може да посетят Москва в близките дни, за да се срещнат с руския президент Владимир Путин.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
На днешната дата, 13 август. Рождениците днес
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна