Председателката на Международния наказателен съд предупреди за опасност за правовия ред след санкциите на САЩ
Председателката на Международния наказателен съд (МНС) Томоко Акане от Япония предупреди в петък за опасност от „крах на международния правов ред“, след като Съединените щати наложиха санкции срещу нея.
„До известна степен очаквах санкциите срещу мен, така че не съм изненадана“, заяви Акане в изявление, публикувано в X от нейния издател Bungei Shunju.
„Важното е да не позволим това да се превърне в началото на краха на международния правов ред.“
Във вторник САЩ наложиха санкции на Акане и на сенегалския адвокат от екипа на обвинението Абдулай Сейе като част от кампанията на администрацията на Тръмп срещу МНС, който Вашингтон определя като „корумпиран и фатално политизиран“ орган, предава Euronews.
Мерките забраняват на двамата да влизат в САЩ и да извършват транзакции в американската финансова система.
В изявление държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Вашингтон санкционира председателката на МНС Томоко Акане и старшия прокурор Абдулай Сейе, като ги обвини, че „директно“ участват в усилията на МНС за „разследване, арест, задържане или съдебно преследване“ на представители на правителства, които не са дали съгласие съдът да има юрисдикция над тях.
Изявлението на Акане, което е първият ѝ публичен коментар след налагането на санкциите, идва ден след като МНС остро осъди действията на САЩ, определяйки ги като „грубо нападение“ срещу независимостта на съда.
Вашингтон многократно е обвинявал МНС в „политизирани действия“ и в „насочване срещу Израел“.
През ноември 2024 г. МНС издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху във връзка с войната в Газа.
Макар нито Израел, нито САЩ да са членове на МНС, Палестина е член на съда от 2015 г., което позволява на институцията да разследва предполагаеми престъпления, извършени на нейна територия.
По-рано тази седмица председателите на Европейската комисия и Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Антониу Коща изразиха подкрепа за МНС след последните американски санкции.
„МНС помага за въздаването на правосъдие на жертвите на някои от най-тежките престъпления в света“, заявиха двамата европейски лидери в общо изявление.
„За да изпълнява тази важна работа, неговите съдии и служители трябва да могат да действат независимо и без външен натиск“, добавиха те.
По-рано в сряда Нидерландия остро разкритикува действията на САЩ. Външният министър Том Берендсен заяви, че правителството му „не одобрява“ санкциите.
Говорител на германското правителство също заяви, че Берлин продължава да подкрепя МНС, като подчерта, че съдът „е потърсил отговорност от виновните за най-тежките престъпления“ и „изпълнява мандата си точно както е предвидено“.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.