Ердоган обеща рязко забавяне на инфлацията и просперитет на Турция

Ердоган обеща рязко забавяне на инфлацията и просперитет на Турция

Президентът Реджеп Тайип Ердоган обеща рязко да намали инфлацията в Турция през следващите месеци, като подчерта, че няма пречки за понижаване на процента й, съобщава Hurriyet Daily News.

„Положихме големи усилия да премахнем причините за високата инфлация и високите разходи за живот“, заяви турският президент в реч пред своите депутати в парламента днес.

„Докато целият свят се бори с вълни от икономическа криза, Tурция постигна целите си за растеж“, каза Ердоган. „Дори тези, които критикуват нашата икономическа програма, започнаха да ни отдават дължимото“, добави той.

„Не можем да позволим повишенията на заплатите на работниците, държавните служители и пенсиите, да се стопят с алчността на шепа опортюнисти. Освен бързото намаляване на инфлацията до нивата, които сме определили, вече не ни остана никаква друга пречка. Надяваме се, че заедно ще станем свидетели, че инфлацията ще върви надолу през следващите месеци. Нека направим 2023 г. повратна точка за нашето освобождение от високите цени за живот“, призова Ердоган.

Президентът подчерта, че правителството е въвело нови икономически пакети и отбеляза, че са въвели пакет от 250 милиарда турски лири за бизнеса.

Ердоган призова инвеститорите за нови инвестиции, след като централната банка намали референтната си лихва до 9 процента.

„След инвестицията идва заетостта, след това растежът чрез производство, износ и излишък по текущата сметка. Вярвам, че Турция ще приключи тази година с ръст от 4-5 процента до края на годината“, каза той.

Ердоган обяви, че ще обсъди новата минимална заплата с министъра на труда и ще уточни новият размер на 22 декември.

Като заяви, че са увеличили инсталираните мощности в енергетиката повече от три пъти, до над 103 000 мегавата, Ердоган каза, че са увеличили  и мощностите за битовата и възобновяемата енергия до 65 процента.

Европа в момента „преживява катастрофа с природен газ“, но Турция не среща затруднения при осигуряването на енергия за своите граждани, каза Ердоган.

„С визията “Векът на Турция“, както и с намерението да направим Турция една от 10-те най-влиятелни страни в света, ние сме решени да предоставим много по-големи печалби на разположение на нашата нация в новия век на нашата република“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Футболната звезда Роналдо се обяви за по-известен от Тръмп и поиска лична среща с него
Борисов: Държавата смята да поеме ръководството над „Лукойл” с назначаване на особен управител
Унгарският премер Орбан ще предложи на Тръмп сделки с втечнен природен газ и ядрено гориво от САЩ
Дубай изпревари Ню Йорк в класацията за най-добър град за милионери
Ново изследване променя представите ни за древната пътна система на Рим
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ
Акционерите на Tesla одобриха пакета за възнаграждение на Мъск от 1 трилион долара