Президентът на Египет ал-Сиси: Без палестинска държава няма траен мир в Близкия изток
Президентът на Египет Абдел Фатах ал-Сиси заяви, че не може да има траен мир или стабилност в Близкия изток без създаването на независима палестинска държава. Той направи изявлението по време на откриването на новия Стратегически команден щаб на Египет в Новата административна столица.
В речта си на церемонията в събота ал-Сиси подчерта, че нормализирането на отношенията между Египет и Израел зависи от това Израел да прекрати окупацията на палестинските територии, съобщава Euronews.
Според ал-Сиси всеобхватният и справедлив мир остава единственият начин да се сложи край на десетилетията конфликт. Той призова за създаването на независима палестинска държава с Източен Йерусалим за столица, в съответствие с международното право.
„Не може да има траен мир, нито истинска стабилност, нито обществено приемане на нормализацията без справедлив мир, който да сложи край на окупацията, да прекрати несправедливостта и агресията, да възстанови правата на законните им притежатели и да осигури сигурност за всички“, заяви той.
Ал-Сиси добави, че подобно споразумение би позволило на региона да се насочи към по-голяма стабилност, сътрудничество и просперитет.
Египетският президент също така призова за пълното прилагане на споразумението за прекратяване на огъня в Газа, както и на рамковото споразумение между Съединени щати и Иран за прекратяване на войната, като настоя за усилия за предотвратяване на опити за подкопаване на което и да е от двете споразумения.
Той благодари на президента на САЩ Доналд Тръмп за усилията му за постигане на двете договорености и заяви, че Египет е работил за овладяване на ескалацията в региона. Коментарите бяха направени по време на откриването на новия Стратегически команден щаб на Египет, известен като „Октагона“, който според официални представители ще служи като основен център за командване и контрол на страната.
„Октагонът“ – наречен така заради осемте взаимносвързани осмоъгълни сгради, символизиращи осемте рода войски на египетската армия – е най-големият военен щаб в света.
Според египетските власти комплексът обединява военното командване, управлението на кризи и защитени комуникационни системи, с цел подобряване на координацията и вземането на решения при извънредни ситуации.
На откриването присъстваха висши цивилни и военни представители, включително министърът на отбраната генерал-лейтенант Ашраф Салем Захер и началникът на Генералния щаб генерал-лейтенант Ахмед Халифа. По време на церемонията ел-Сиси определи щаба като значителна стъпка напред в командните и оперативните способности на Египет.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.